Prezydent Duda dla “Israel Hayom”: Zapraszam do Polin Izraelczyków i Żydów z całego świata!

“Israel Hayom” (Izrael Dziś) to najpoczytniejsza w Izraelu gazeta codzienna w języku hebrajskim, wydana po raz pierwszy w 2007 r. Dostępna jest za darmo. W dzisiejszym numerze z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej ukazał się w niej wywiad z Andrzejem Dudą.

– Osiemdziesiąt lat temu Niemcy zaatakowały i najechały Polskę, co doprowadziło do II wojny światowej w Europie. Osiemdziesiąt lat później, co ten dzień oznacza dla Polski i dla Pana osobiście? – zapytał izraelski dziennikarz.

– To jedna z najsmutniejszych i najbardziej tragicznych dat w całej historii świata – odparł prezydent. – Dla mnie osobiście 1 września jest najbardziej tragicznym dniem w historii całego narodu polskiego. Pamiętajcie, że po wojnie staliśmy się częścią sowieckiej strefy wpływów, zostaliśmy zdradzeni w Jałcie i przez kolejne 40 lat nie byliśmy suwerennym krajem. To była Polska, w której się urodziłem. Mogę powiedzieć, że do dziś możemy być świadkami negatywnych skutków II wojny światowej, zarówno społecznych, jak i ekonomicznych.

– II wojna światowa rozproszyła polskie społeczeństwo na cały świat. Wielu nie wróciło do Polski. Możemy po prostu powiedzieć, że ich straciliśmy, a wśród nich było wielu utalentowanych i inteligentnych ludzi. Przede wszystkim straciliśmy 6 milionów naszych obywateli, w tym 3 miliony Żydów. Życie żydowskie, które kwitło w Polsce przed II wojną światową, po prostu zniknęło. To ważny element tragedii, której doświadczyła Polska podczas i po wojnie – stwierdził Duda.

– Przede wszystkim chciałbym, aby Izraelczycy i Żydzi z całego świata przyjechali i odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To muzeum naszej historii. Nie ma wątpliwości, że II wojna światowa była jednym z najbardziej tragicznych okresów polskiej historii, być może nawet najbardziej tragicznym okresem, z powodu utraty 3 milionów polskich Żydów i kolejnych 3 milionów Polaków, którzy nie byli Żydami. Każda polska rodzina straciła kogoś w tej wojnie. Chciałbym, żeby Izraelczycy to pamiętali w kwestii tragicznych sześciu lat, Polacy i Żydzi pokojowo koegzystowali przez 1000 lat wspólnej historii. Byli częścią jednego narodu. Kultura żydowska była częścią kultury polskiej. Chciałbym, aby młodzi ludzie w Izraelu byli świadomi tej długiej historii i wiedzieli, że Polska była miejscem, w którym wielu Żydów znalazło spokojne miejsce do życia. “Polin” oznacza miejsce, w którym można odpocząć – dodał prezydent.

za: israelhayom.com

REKLAMA/Advertisement