REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Prezydent Brazylii zapowiada walkę z “marksistowskimi śmieciami” wtłaczanymi w szkołach do głów uczniów

1834

W przeddzień objęcia urzędu jako nowy prezydent Brazylii (inauguracja miała miejsce 1 stycznia), Jair Bolsonaro przypomniał, że ​​zamierza zrealizować postulaty, które obiecał podczas swojej kampanii wyborczej.

Na swoim koncie na Twitterze były spadochroniarz (w randze kapitana) ogłosił, że wyda wkrótce dekret ułatwiający prawo do posiadania broni palnej i będzie pracował nad “walką z marksistowskimi śmieciami”, które jego zdaniem są wtłaczane do głów uczniów w salach lekcyjnych.

Bolsonaro w swojej kampanii postulował również promocję tradycyjnego modelu rodziny, zaostrzenie przepisów aborcyjnych i sprzeciw wobec praw osób homoseksualnych oraz pozytywnie wypowiadał się o rządach junty wojskowej (rządzącej od 1964 do 1985 r.). Nazywany jest przez media “Trumpinho” – “małym Trumpem”, z uwagi na zbliżone do amerykańskiego prezydenta poglądy, jak i publicznie wyrażany dla niego podziw.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement

Bolsonaro przyrzekł odwrócić kierunki polityki zagranicznej nakreślone przez lata władzy lewicy.

– Zachęcam cały Kongres do przyłączenia się do mnie w misji przywrócenia i odbudowania naszej ojczyzny, wyzwalającej ją z korupcji, przestępczości, nieodpowiedzialności ekonomicznej i pułapek ideologicznych – powiedział prezydent krótko po złożeniu przysięgi.

Kilka minut później Donald Trump napisał na Twitterze, że Bolsonaro wygłosił “wielką mowę inauguracyjną”, dodając: “USA jest z Tobą!”.

Niedługo potem Bolsonaro znalazł czas na odpowiedź, mimo że ceremonia jeszcze trwała.

– Szanowny Panie Prezydencie Donaldzie Trump, naprawdę doceniam Pana słowa zachęty: razem, z Bożą ochroną, razem przyniesiemy dobrobyt i postęp naszym narodom.

Podczas uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta Brazylii Polskę reprezentował szef MSZ. Minister Jacek Czaputowicz odbył także spotkanie z nowym szefem brazylijskiej dyplomacji Ernestem Araújo oraz sekretarzem rządu Carlosem Alberto Dos Santos Cruzem. Na marginesie uroczystości przewidziane były również rozmowy z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo oraz z ministrem spraw zagranicznych Peru Néstorem Popolizio Bardalesem.

Foto: TT/@jairbolsonaro

Łagodny wyrok dla Hindusa, który latem próbował zgwałcić mieszkankę Warszawy

Reklama / Advertisement