Prezydent Assad o tureckiej agresji na Syrię: “Odpowiemy na nią wszelkimi możliwymi, uzasadnionymi środkami”

Jak donosi SANA, syryjski prezydent Baszszar al-Assad przyjął dzisiaj doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Iraku Faleha al-Fajjada, który przekazał mu wiadomości od premiera Iraku Adela Abdula Mahdiego.

Al-Fajjad to iracki polityk, przewodniczący Al-Haszd asz-Szabi i założyciel partii Ruch Ataa. Siły Mobilizacji Ludowej (Al-Haszd asz-Szabi) –to sojusz ponad czterdziestu formacji milicyjnych aktywnych przede wszystkim w Iraku, biorących w drugiej kolejności udział także w wojnie domowej w Syrii, walczących odpowiednio po stronie rządu irackiego przeciwko Państwu Islamskiemu oraz po stronie rządu syryjskiego. Większość milicji zrzesza szyitów, chociaż istnieją również mniej liczne formacje sunnickie i chrześcijańska.

REKLAMA/Advertisement

Rozmowa koncentrowała się na sposobach rozwijania stosunków między dwoma krajami i promowaniu stałej współpracy, czy to w kwestiach zwalczania terroryzmu, czy bezpieczeństwa granic oraz współpracy gospodarczej i otwarciu przejść granicznych między Syrią a Irakiem.

Prezydent al-Assad stwierdził, że przestępcza turecka agresja wywołana przez reżim Erdogana wobec jego kraju spotka się z reakcją. Syria odpowie na agresję “wszelkimi możliwymi, uzasadnionymi środkami”

REKLAMA/Advertisement

Ze swojej strony Al-Fajjad podkreślił, że oba kraje kontynuują wspólną pracę na różnych poziomach, aby realizować interesy braterskich narodów irackiego i syryjskiego oraz osiągnąć bezpieczeństwo i pokój w obu krajach.

za: sana.sy