REKLAMA

REKLAMA

Prezydencki minister: Zakończono negocjacje ws. zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce

153

Od dzisiaj z czterodniową wizytą w USA przebywa minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jutro ma spotkać się z p.o. ministra obrony USA Patrickiem Shanahanem oraz z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem. Pojutrze na spotkanie w Białym Domu uda się prezydent Andrzej Duda.

– Zakończono negocjacje porozumienia politycznego między Polską i USA ws. zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce; jeśli zostanie ono zaakceptowane przez prezydentów Polski i USA, to może zostać przyjęte 12 czerwca – poinformował dzisiaj rano w “Sygnałach dnia” radiowej Jedynki szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski.

– Mogę oficjalnie potwierdzić, że rzeczywiście negocjacje porozumienia politycznego między Polską a USA zostały zakończone w sprawie zwiększenia obecności wojskowej amerykańskiej w Polsce, ale to oczywiście nie oznacza jeszcze porozumienia, dlatego że teraz wynik tych negocjacji zostanie przedstawiony prezydentom i prezydenci zdecydują w czasie rozmów i swoją wolą, czy to porozumienia ich satysfakcjonuje – dodał minister. – Jeśli tak, to przewidujemy przyjęcie tego porozumienia politycznego podczas wizyty pana prezydenta Andrzeja Dudy 12 czerwca w Białym Domu.

REKLAMA

– Ja oceniam to porozumienie jako sukces negocjacyjny, bo ono w swojej treści zawiera te wszystkie elementy, których pan prezydent – w moim przekonaniu – oczekiwał od negocjatorów, ale oczywiście to jego zdanie będzie tutaj decydujące – dodał, wyjaśniając iż „możemy spodziewać się tego, że nastąpi rozpoczęcie procesu uczynienia z Polski centrum dystrybucji bezpieczeństwa dla całego regionu w oparciu o sojusz polsko-amerykański”.

za: polskieradio24.pl