Prezes Związku Ukraińców w Polsce: Ataki fizyczne na Ukraińców mają miejsce już w prawie całej Polsce

– Przerażającym zjawiskiem, które jest mało badane, jest język nienawiści w internecie i debacie publicznej. Nie tylko odżywają stare stereotypy ukraińskie, ale buduje się nowe zagrożenia związane z migrantami z Ukrainy – stwierdził w Radiu TOK FM prezes Związku Ukraińców w Polsce, Piotr Tyma.

– Mamy też szereg publicystów którzy piszą, że jeśli w Polsce będzie dużo migrantów, to zrobią tu drugi Wołyń. Jeden z nich apeluje do władz o przeprowadzenie drugiej akcji Wisła – mówi zaniepokojony działacz mniejszości i dodaje:

REKLAMA/Advertisement

– Ataki fizyczne na Ukraińców mają miejsce już w prawie całej Polsce (…) 48 % negatywnych emocji związanych z Ukraińcami odnosi się do kwestii historycznych. Reszta jest związana z konkurencją w pracy, nieznajomością, stereotypami kulturowymi.

Prezes ZUwP obwinia też kibiców, odpowiedzialnych – jego zdaniem – za wlepki, transparenty i okrzyki antyukraińskie.

REKLAMA/Advertisement

Piotr Tyma jest historykiem, od 2006 r. prezesem Związku Ukraińców w Polsce, przewodniczącym Rady Mediów Elektronicznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych. Zasiada w kolegium redakcyjnym tygodnika „Nasze Słowo” oraz rocznika „Almanach Ukraiński”, jest również członkiem Forum Polsko-Ukraińskiego. Odznaczony został ukraińskim Orderem za Zasługi III stopnia, polskim Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (przez prezydenta Bronisława Komorowskiego).

W czasie, gdy na ekrany polskich film wchodził “Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, Tyma tak ocenił ten obraz:

– Pójdzie przekaz, że UPA to banda totalnych zwyrodnialców z czarno-czerwonymi flagami, którzy szykując się do mordów śpiewali hymn „Szcze ne wmerła Ukraina”. To może sprowokować antyukraińskie akcje w Polsce, jak choćby ostatnie zniszczenia grobów i pomników cywilnych Ukraińców i żołnierzy UPA na Podkarpaciu. Jeśli nie pokazuje się głębszych motywów konfliktu na Wołyniu, to ludzie z tego filmu wyniosą tylko taką wiedzę, że to była krwawa łaźnia, którą w dzikim obłędzie urządzili polskim sąsiadom Ukraińcy.