Prezes Szarek: IPN gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem [WIDEO]

– Instytut Pamięci Narodowej jest gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem, ale decyzja w tej sprawie nie należy do nas – powiedział we wczorajszej rozmowie z red. Ryszardem Gromadzkim w Telewizji Republika prezes IPM Jarosław Szarek.

Szef IPN stwierdził, że “jest to decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości”. Prezes został zapytany, czy jego instytucja “rozważa powrót do badań terenowych w Jedwabnem i innych tego typu miejscach, żeby zmierzyć się z wyzwaniem, które być może w sposób fundamentalny zmieniłoby naszą wiedzę, ale też optykę dotyczącą relacji polsko-żydowskich”.

Odpowiadając, podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ale on sam popiera to rozwiązanie.

– IPN jest gotowy przeprowadzić taką ekshumację, ale decyzja nie należy do nas. A myślę, że tutaj też ta sprawa, w jakiś sposób była podjęta wiele lat temu. Myślę, że można kontynuować badania historyczne w archiwach niemieckich. W historii nie ma tematów takich, które są raz na zawsze zamknięte, zakończone. To powoduje, że ta nauka jest tak pasjonująca, bo zawsze można gdzieś jakieś nowe dokumenty znaleźć – podkreślił.

Bioarcheolog: Nawet spalone szczątki ludzkie dostarczają wiele informacji

REKLAMA/Advertisement

 

W zeszłym roku ekshumację w Jedwabnem poparł też prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes IPN, który zajmuje się działaniami Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Wtedy też, podkreślił on, że stroną decyzyjną w tej sprawie jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Oficjalna wersja umorzonego w 2003 roku śledztwa stwierdza, że zbrodni na Żydach dokonali inspirowani przez Niemców Polacy. Sprzeciwia się temu wielu naukowców: w tym prof. Jerzy Robert Nowak czy dr Ewa Kurek, którzy podkreślają, że w tej sprawie konieczna jest ekshumacja i badanie szczątków ofiar oraz wszystkich okoliczności zdarzenia, które stało się jednym z narzędzi antypolskiej polityki wielu środowisk żydowskich.

za: niezalezna.pl