REKLAMA/Advertisement

Prezes NBP apeluje: Nie wstępować do strefy euro i obniżać podatki.

1830

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział dzisiaj w czasie Kongresu 590 odbywającego się w podrzeszowskiej Jasionce, że Polska nie powinna wstępować do strefy euro i dodał, że taki krok spowoduje, wolniejsze tempo wzrostu polskiej gospodarki. Glapiński zaapelował również o zmniejszenie biurokracji i obniżkę podatków.

– Po komunizmie cenimy wolność. W tym wolność przedsiębiorstwa, wolność przedsiębiorczości. To jest ta siła. Nasi przedsiębiorcy są niesamowicie energiczni, niczego się nie boją. Należy zmniejszać ilość regulacji prawnych i dawać im coraz większą swobodę. A w miarę możności obniżać podatki – mówił.

REKLAMA/Advertisement

Według prezesa NBP, polska gospodarka jest “najbardziej stabilna i najszybciej rozwijająca się”. Glapiński podkreślił, że unijna biurokracja wpływa niekorzystnie na rozwój Polski i taki efekt miałoby również wprowadzenie w Polsce wspólnej waluty europejskiej:

– Oczywiście szanujemy wszystkie traktaty europejskie itd. Wiemy, że w Unii Europejskiej ilość tych przepisów narasta. Ale sobie trzeba z tym radzić. Targować się o swoje i robić swoje. Biurokracja nas trochę hamuje. I nie wstępować do strefy euro. Bo wtedy będziemy – no też będzie dobrze, damy sobie i z tym radę oczywiście, ale tempo wzrostu będzie niższe – powiedział.

REKLAMA/Advertisement

Prezes Glapiński dodał, że NBP będzie starał się kontynuować dotychczasową politykę i stwierdził, że jego instytucja jest gotowa na ewentualny kryzys finansowy:

REKLAMA/Advertisement

– Ale jeśli gdzieś w przyszłości wystąpi gwałtowny kryzys, zapanuje gdzieś w Europie, (…) to jesteśmy gotowi wtedy razem z rządem zrobić wszystko dla naszej gospodarki, jesteśmy gotowi do wszystkich działań, które byłyby potrzebne – zaznaczył.

za: polsatnews.pl