Prezes Gazprom Nieft atakuje Polskę i plany ograniczenia gazu z Rosji: Polityczna decyzja

Aleksandr Djukow – prezes Gazprom Nieft; naftowej odnogi rosyjskiego giganta – Gazpromu, w rozmowie z dziennikarzem radia RMF FM powiedział, że plany Polski, która chce uniezależnić się od dostaw gazu i ropy naftowej z Rosji nie są podyktowane ekonomią, a względami politycznymi. Odrzuca on również sugestie o wykorzystywaniu eksportu surowców do gry politycznej czy szantażu.

Djukow wychwala współpracę z Niemcami i Austrią, która trwa już od dziesiątek lat i podkreśla partnerstwo i doskonały wpływ na gospodarkę Niemiec:

– Nie znam takiego precedensu. Zobaczcie, jak wygląda partnerstwo z Niemcami czy Austrią w dostawach gazu czy ropy. To ponad 40 lat współpracy i bardzo efektywne partnerstwo. Dużo daje niemieckiej gospodarce – chwali współpracę na linii Berlin-Moskwa.

– Oczywiście trudno mi komentować plany polskich władz. Należy je przeanalizować w sposób wyważony. Nie uważam, że posiadam precyzyjną wiedze w tej materii, ale wydaje się, że na pierwszy rzut oka to decyzja motywowana politycznie, a nie powodami ekonomicznymi – mówi Djukow.

Szef Gazprom Nieft mówi, że Polska może znaleźć alternatywne źródła dostaw gazu i ropy, ale wtedy zapłaci więcej niż za gaz płynący z Rosji. Djukow nie wypowiadał się na temat Nordstream 2 ze względu na fakt, że Gazprom Nieft zajmuje się wydobyciem ropy naftowej, a nie gazu ziemnego.

za: rmf24.pl

REKLAMA/Advertisement