REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Premierzy Tsipras i Zaew uzgodnili nową nazwę dla Macedonii: Macedonia Północna

409

Grecki premier Alexis Tsipras powiedział, że osiągnął “dobre porozumienie” ze Skopje w sprawie konstytucyjnej nazwy Republiki Macedonii, dodając, że spełnia ona wszystkie warunki wstępne Aten.

– Macedonia zostanie nazwana Republiką Północnej Macedonii (Severna Makedonija w języku macedońskim) po osiągnięciu porozumienia z Grecją – powiedział macedoński premier Zoran Zaew.

Reklama / Advertisement

– Drodzy współobywatele, podjęliśmy historyczną decyzję … Nazwa to Republika Północnej Macedonii – powiedział Zaew w telewizji macedońskiej.

– Mamy dobre porozumienie, które obejmuje wszystkie warunki przedstawione przez stronę grecką. Mamy wspólną nazwę z kwalifikatorem geograficznym do wszystkich zastosowań – orzekł Tsipras, cytowany przez agencję prasową Ateny i Macedonii (AMNA).

Grecki premier poinformuje teraz prezydenta kraju, a następnie przekaże komunikat w telewizji.

Reklama / Advertisement

Mimo wszystko sprawa nie jest jeszcze zakończona. Zmiana nazwy uzgodniona z Grecją musi zostać ratyfikowana przez parlament, a następnie poddana pod referendum. Dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziło się na początku miesiąca w centrum Skopje na wezwanie opozycyjnej, konserwatywnej partii Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (WMRO-DPMNE), by zaprotestować przeciw działaniom premiera Zorana Zaewa z Socjaldemokratycznej Unii Macedonii (sukcesorki Komunistycznej Ligi Macedonii).

za: bbc.co.uk

Dziennik Narodowy poleca