Premier: Wprowadzamy kontrole sanitarne na granicach

– Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach granicznych – poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

Uściślił jednak, że decyzja na razie dotyczy czterech przejść na granicy z Niemcami i jednego – z Czechami (Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice, Gorzyczki). Rządy obu tych krajów zostały poinformowane o decyzji strony polskiej.

REKLAMA/Advertisement

– Na początek obejmujemy kontrole w transporcie autobusowym, będą kontrole w busach powyżej ośmiu pasażerów – dodał. – W najbliższych dniach wdrażamy kontrole sanitarne w pociągach. Najpierw InterCity, później innych. Przygotowujemy infrastrukturę, żeby wdrożyć w ciągu 2-3 dniach na wszystkich przejściach samochodowych, przejazdach kolejowych i w portach.

– W ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic Polski zostanie zabezpieczona – przyznał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. – Chcemy objąć kontrolą sanitarną wszystkie busy, autobusy, autokary. Na miejscu będzie ambulans, który w razie zdiagnozowania kogoś, będzie służył do transportu do szpitala. Na miejscu będą też ratownicy medyczni, głównie PSP.

REKLAMA/Advertisement

Premier zaapelował  również do organizatorów imprez masowych, by rozważyli rezygnację z nich. GIS rekomenduje, by nie organizować zgromadzeń powyżej 1000 osób. Odwoływanie imprez masowych to kompetencja wojewodów.

Do chwili obecnej zanotowano 16 przypadków zarażenia koronawirusa w Polsce.

REKLAMA/Advertisement