Premier o reparacjach: “Polska nie otrzymała od Niemiec rekompensaty za okrucieństwa II wojny światowej”

– Polska nie otrzymała od Niemiec odpowiedniej rekompensaty za okrucieństwa drugiej wojny światowej – powiedział w wywiadzie dla “Westdeutsche Allgemeine Zeitung” premier Mateusz Morawiecki. Dodał on, że nasz kraj w wyniku wojny stracił sześć milionów obywateli.

– Dużo więcej niż inne kraje, które dostały wysokie reparacje. To nie jest sprawiedliwe. Nie można tego tak zostawić – zaznaczył szef rządu. Sprawa reparacji wojennych stała się głośna od wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na konwencji tej partii w lipcu 2017 roku. We wrześniu tamtego roku Biuro Analiz Sejmowych wydało ekspertyzę, że Warszawa nigdy nie zrzekła się reparacji i nie ulegają one przedawnieniu.

REKLAMA/Advertisement

Sprawą tą zajmuje się zespół posła PiS Arkadiusza Mularczyka. Z kolei Berlin cały czas utrzymuje, że sprawa odszkodowań dla Polski “jest zamknięta”. Charakterystyczna jest postawa niemieckich władz, które przepraszają co prawda za grabieże, mordy i ogółem za napaść III Rzeszy na Polskę, ale nie mają zamiaru wypłacić ani jednego eurocenta odszkodowania.

za: DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement