Premier Libii ostrzega. Europie i Włochom grozi “najazd 800 tysięcy imigrantów”.

– Włochom i Europie grozi “najazd 800 tysięcy migrantów” – powiedział dzisiaj premier Libii Fajiz Mustafa as-Saradż w wywiadzie, który został opublikowany w serwisie internetowym włoskiego dziennika “Corriere della Sera”. Polityk apelował do Włoch o pomoc w rozwiązaniu konfliktu między siłami dwóch ośrodków władzy w Libii.

Szef rządu powiedział: “Działajcie szybko”. Dodał, że pogarszająca się sytuacja może zachęcić “800 tysięcy migrantów i Libijczyków do najechania na Włochy i Europę”. Polityk dodał, że wśród nich są także przestępcy, a przede wszystkim bojownicy powiązani z tzw. Państwem Islamskim. Podziękował też Rzymowi za działania na rzecz mediacji i pokojowego rozwiązania konfliktu.

REKLAMA/Advertisement

Od 4 kwietnia Libijska Armia Narodowa (ANL), którą dowodzi prorosyjski generał Chalifa Haftar, prowadzi ofensywę mającą na celu przejęcie stolicy Libii – Trypolisu. Państwo to jest pogrążone w kompletnym chaosie od 2011 roku, kiedy obalona została dyktatura Muammara Kaddafiego. Kraj jest rozdarty między rządem jedności narodowej rzeczonego premiera Mustafy as-Saradża w Trypolisie i na zachodzie tego państwa, a Libijską Armią Narodową z rządem w Bengazi ustanowionym przez generała Haftara.

za: polsatnews.pl

REKLAMA/Advertisement