REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Premier w izraelskiej gazecie: Mój rząd wspiera zachowywanie żydowskiego dziedzictwa

1263

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie dla izraelskiej gazety “Jerusalem Post” nie szczędził ciepłych słów i pochwał pod adresem Izraela i premiera tego kraju Benjamina Netanjahu. Nie zdobył się nawet na najmniejszą krytykę bezczelnych nacisków Tel Awiwu na zmianę ustawy o IPN i bronił porozumienia z premierem Izraela po ekspresowej nowelizacji przepisów. Ponadto, szef polskiego rządu potwierdził, że jego gabinet dba o “żydowskie dziedzictwo”, wspominając m. in. o finansowaniu remontów cmentarzy.

– Jestem szczęśliwy, że zdołaliśmy dojść do porozumienia z premierem (Benjaminem) Netanjahu. Wydaliśmy wspólną deklarację, podkreślając, że nasze narody powinny wspierać się w walce z taką narracją (przypisującą Polsce współodpowiedzialność za Holokaust – red.). Nie tylko dlatego, że jest ona rażąco błędna, ale dlatego, że umniejsza ona odpowiedzialność tych, którzy byli za to odpowiedzialni” – stwierdził Morawiecki odnosząc się do fali kłamstw i ataków ze strony żydowskiej, jakimi została obrzucona Polska w pierwszym półroczu tego roku.

Premier przypomniał, że autorami Holocaustu byli Niemcy okupujący Polskę i pojedyncze przykłady kolaboracji z niemieckim okupantem były rzadkością. Odpowiadając na pytanie o powstanie komisji prawdy i pojednania w stosunkach europejsko-żydowskich, Morawiecki stwierdził, że jego rząd wspiera “żydowskie dziedzictwo”.

Reklama / Advertisement

– Popieramy badania historyczne i wzywamy naukowców do badania prawdy o Holokauście i II wojnie światowej. Ja sam jestem historykiem i prawda historyczna jest dla mnie ważna. Mój rząd także bardzo mocno wspiera zachowywanie żydowskiego dziedzictwa. Odnawiamy żydowskie cmentarze, a w naszej stolicy niedługo powstanie muzeum warszawskiego getta – mówił.

Morawiecki dodał, że w Polsce praktycznie nie ma antysemityzmu, a pojedyncze przypadki “ścigamy z pełną siłą” i jest to zdecydowana różnica w porównaniu z Europą Zachodnią. Szef polskiego rządu usprawiedliwiał również wyjątkowo brutalne działania Izraela, mówiąc o walce z terroryzmem:

– Przeciwdziałanie terroryzmowi jest naszą wspólną sprawą. Nie ma usprawiedliwienia dla zbrodniczych zamiarów i działań takich organizacji jak Hamas. Izrael ma prawo bronić siebie, bronić swoich obywateli i Polska popiera to prawo – stwierdził.

Reklama / Advertisement

Zapytany o to, czy Polska przeniesie swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy wzorem Stanów Zjednoczonych, nie chciał odpowiedzieć wprost, ale wspomniał o “spójnej pozycji z sojusznikami”.

– Polska w pełni popiera suwerenność Izraela. Jesteśmy świadomi, że kwestia Jerozolimy jest zażarcie omawiana pomiędzy ludźmi w Izraelu i na świecie. Jakiekolwiek kroki w tej kwestii muszą zostać podejmowane z rozwagą. Nasza pozycja musi być spójna z tą naszych sojuszników. Jest więc za wcześnie, by w tym momencie składać jakieś dalsze deklaracje – dodał.

Powyższe wypowiedzi pokazują, że premier Mateusz Morawiecki nie potrafił zdobyć się nawet na delikatną krytykę Izraela, a cały wywiad utrzymał w panegirycznym i pochwalnym stylu. To bardzo niepokojąca sytuacja, szczególnie, że ostatni rok, od skandalicznego wystąpienia ambasador Anny Azari poprzez ataki żydowskich polityków i mediów oraz kolejne naciski na Polskę pokazują, że “sojusz” pomiędzy Polską a Izraelem jest układem wyjątkowo chorym, a korzysta na nim jedynie państwo położone na Bliskim Wschodzie.

za: polsatnews.pl

 

„Times of Israel” o Morawieckim: Polska uczyniła premierem byłego bankiera o żydowskich korzeniach

Reklama / Advertisement