Prawnik ostrzega przed przyjęciem euro: To osłabienie naszej suwerenności jako państwa

– Wciągnięcie Polski w orbitę strefy euro to bardzo niekorzystny scenariusz dla naszego kraju – mówi prawnik Marcin Jakóbczyk, który komentuje zapowiedź przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny. Polityk ten zapowiedział, że właśnie przyjęcie wspólnej waluty ma być jednym z priorytetów jego partii po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

Wielu specjalistów wypowiada się bardzo krytycznie o pomyśle zastąpienia złotówki wspólną, europejską walutą. Tak uważa też Marcin Jakóbczyk, który zaznacza, że euro jest niekorzystne zarówno z gospodarczego, jak i politycznego punktu widzenia.

– Analizy ekspertów wskazują jednoznacznie na to, że właśnie dzięki temu, że zachowaliśmy do tej pory złotówkę jako walutę narodową, perspektywy gospodarcze naszego kraju są bardzo optymistyczne i ten rozwój gospodarczy jest odczuwalny – da się go zauważyć. Kolejna kwestia to jest oczywiście osłabienie naszej suwerenności jako państwa, które nie posiada własnej waluty, nie posiada waluty narodowej. Tym bardziej powinniśmy chcieć tę walutę zachować, może nie jak najdłużej, tylko po prostu jak najbardziej osłabiać euro w stosunku do złotówki – mówi.

Co ciekawe, premier Mateusz Morawiecki nie zapowiada obrony polskiej waluty i pozostania przy złotówce. Powiedział on, że euro mogłoby wejść do obiegu, kiedy pensje Polaków będą porównywalne z tymi w Niemczech. Każdy kraj, który miałby przystąpić do eurostrefy musi wypełnić tzw. kryteria konwergencji. Chodzi tutaj między innymi o inflację, poziom deficytu publicznego oraz kursu walutowego.

REKLAMA/Advertisement

za: radiomaryja.pl

REKLAMA/Advertisement