Prawie 40 filmów o tematyce historycznej powstaje przy wsparciu PISF i finansowym zaangażowaniu MKiDN

Prawie 40 filmów o tematyce historycznej powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, pod auspicjami i przy finansowym zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trwa produkcja ponad 30 filmów polskich, w przygotowywaniu jest też kilka koprodukcji międzynarodowych, których szczegóły objęte są umowami o zachowaniu poufności.. Kolejne ekranizacje są w fazie przygotowań. Nowe tytuły to w większości filmy fabularne, ale trwają również prace nad filmami dokumentalnymi i animacjami. Prowadzenie odpowiedzialnej i skutecznej polityki historycznej to jedno z zadań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polityka ta realizowana jest m.in. przez wspieranie produkcji filmów opowiadających polską historię – szczególnie tę najnowszą.

Wśród przygotowywanych produkcji połowa porusza tematy związane z okresem II wojny światowej. Jednym z nich jest film „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, który będzie opowiadał historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed wybuchem Powstania Warszawskiego.

REKLAMA/Advertisement

II wojna światowa będzie obecna także w wielu innych obrazach, takich jak: „Więzień 77”” w reż. Macieja Barczewskiego – opowieści o bokserze, polskim więźniu KL Auschwitz, , „Orzeł. Ostatni patrol” w reżyserii Jacka Bławuta, „Kajtek Czarodziej” w reż. Magdaleny Łazarkiewicz – ekranizacji powieści Janusza Korczaka, „Rutka” Sławomira Fabickiego – historii dzieci z łódzkiego getta, w „Geniuszach” – historii polskich matematyków ze Szkoły Lwowskiej, w „Przysiędze Ireny” w reż. Jana Komasy – ekranizacji musicalu o Irenie Sendlerowej, „Śmierci Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego czy w „Raporcie Pileckiego” w reżyserii Leszka Wosiewicza, którego scenariusz opowiada losy rotmistrza Pileckiego od czasów tuż przed wybuchem II wojny światowej aż po śmierć w areszcie śledczym na Rakowieckiej.

Nie zabraknie wśród nowych tytułów historii Żołnierzy Wyklętych („Zdarzyło się w Polsce” w reż. J. Zalewskiego) ani historii Zbrodni Katyńskiej („Sanatorium Gorkiego” w reż. R. Glińskiego). Trwają również prace nad filmami dokumentalnymi – „Portrety Wojenne: Kobiety” to dokument o kobietach w Powstaniu Warszawskim, a „Położna” opowiada historię położnej z Auschwitz – oraz animacją „Szlemiel” o losach dzieci w Getcie Warszawskim.

REKLAMA/Advertisement

„Te i inne, także międzynarodowe, produkcje filmowe, o których jeszcze za wcześnie mówić, żeby nie zapeszyć, są przede wszystkim zasługą polskich twórców, to oni piszą scenariusze i wypełniają białe plamy polskiej historii. Rolą MKiDN jest poszerzanie wsparcia dla twórców, co czynimy, zwiększając finansowanie produkcji filmowej m.in. poprzez bezpośrednie dotacje dla Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego (m.in. współprodukcja dokumentu „Niepodległa”), TVP (serial „Młody Piłsudski”, którego dwa odcinki pilotażowe już oglądaliśmy na ekranach) czy WFDiF („Czarny Mercedes”, „Śmierć Zygielbojma” i inne), ale może przede wszystkim poprzez nową ustawę o zachętach dla produkcji filmowej, która wchodzi w życie od pierwszego kwartału 2019 roku. Ministerstwo nie może natomiast wyręczać twórców i nie ma zamiaru dekretować produkcji artystycznej, dla której najważniejsza jest jednak jakość. Przygotowanie i produkcja dużego, poważnego filmu za granicą trwa 6-10 lat. My, jeżeli chodzi o film fabularny, spodziewamy się pierwszych ważnych i – mam nadzieję – udanych premier w przyszłym roku” – zapowiada minister kultury Piotr Gliński.

Oprócz filmów związanych z II wojną światową, PISF i MKiDN wspiera również kilkanaście filmów związanych z historią Polski XX w.: „Piłsudski” w reż. Michała Rosy przedstawia postać Marszałka na przełomie lat 1900-1914, „Legiony” Dariusza Gajewskiego opowiadają o czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916 – od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką, „Klecha” w reżyserii Jacka Gwizdały to historia ks. Romana Kotlarza, „Zieja” Roberta Glińskiego – księdza Jana Ziei, „Magnezja” w reż. Macieja Bochniaka – historia pogranicza polsko-sowieckiego w roku 1925 r.

REKLAMA/Advertisement

W produkcji są także, m.in.:

• “Brigitte Bardot. Kobieta cudowna” w reż. Lecha Majewskiego – artystyczna wizja stanu wojennego w Polsce

• “Czarny Mercedes” J. Majewskiego – kryminał z czasów II wojny światowej

• “Ikar” w reż. Macieja Pieprzycy – historia Mieczysława Kosza

• “Żeby nie było śladów” w reż. J.P. Matuszyńskiego – historia Stanisława Pyjasa

• “Sługi Wojny” w reż. M. Gawrysia – historia handlu polskimi danymi o DNA przez firmy z RFN

REKLAMA/Advertisement

• “Rebelia – Twierdza Wrocław” w reż. K. Kunerta – historia Solidarności Walczącej

• “Powstanie Wielkopolskie” w reż. B. Litowczenko – historia Powstania Wielkopolskiego

• “Obywatelka Poetka” w reż. J. Zalewskiego – historia Marianny Bocian

• “Ossolińczycy – 200 lat Historii” reż. K. Kunert

• “Operacja Tannenberg” w reż. A. Piasek-Bosackiej

• “Guczo. August Zamoyski” w reż. M. Zmarz-Koczanowicz

W przygotowaniu są kolejne produkcje, m.in.: „Paderewski”, „Portrecista” – historia fotografa z Auschwitz oraz „Rodzina Ulmów” – historia Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

za: centrumprasowe.pap.pl