Prawie 3 miliardy złotych na … sprowadzanie imigrantów! Tak wygląda polityka rządu …

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego i Prawa i Sprawiedliwości kontynuuje politykę otwierania się na imigrantów pod pretekstem sprowadzania pracowników z zagranicy. Według dzisiejszej “Rzeczpospolitej”, polityka imigracyjna ma kosztować aż 2,9 miliarda złotych.

Jak informowaliśmy już wcześniej, po cichu zaczęto przygotowywać umowy z muzułmańskim Uzbekistanem – krajem, którego obywatele w ostatnich latach najliczniej zasilają terrorystyczne organizacje islamskie. Potem ministrowie potwierdzili, że możemy spodziewać się imigrantów z Filipin i Wietnamu. O setkach tysięcy Ukraińców i w mniejszym stopniu Białorusinów przekonywać nie trzeba.

Według dziennika, zostaną wprowadzone specjalne zachęty i dla studentów oraz wysoko wykwalifikowanych pracowników. Oficjalnie nowa polityka imigracyjna ma ogłoszona zostać we wrześniu, a jej koszt w latach 2018-2025 ma wynosić 2,9 mld złotych. Większą część z tej kwoty mają pokryć fundusze unijne – 1,6 mld złotych. Pieniądze te mają być przeznaczone nie tylko na stypendia dla zagranicznych studentów, ale powstać ma liczący 1,2 mld złotych program dla Polaków wracających do Ojczyzny. Co ciekawe, nie będzie on ograniczony do naszych rodaków, ale korzystać z niego będą mogli również fachowcy z zagranicy, którzy chcą pracować i osiedlać się w Polsce.

REKLAMA/Advertisement

Widzimy konieczność zdecydowanych działań. Wprawdzie firmy inwestujące w centra badawczo-rozwojowe coraz częściej twierdzą, że Polska jest atrakcyjna dla pracowników z wyżej rozwiniętych od nas państw spoza Unii, ale jesteśmy dla nich jednym z wielu krajów do wyboru – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju, które to ministerstwo wraz z resortem pracy ma być odpowiedzialne za nową politykę otwarcia się na imigrantów.

Z kolei Tomasz Dudek z agencji zatrudnienia Otto Workforce mówi w rozmowie z “Rzeczpospolitą”, że coraz trudniejsze jest sprowadzanie pracowników z Ukrainy ponieważ Czechy podwoiły limit zezwoleń na pracę do 20 tysięcy osób.

REKLAMA/Advertisement

Właśnie to ma być powodem zmian, które ułatwią zatrudnianie cudzoziemców. Już od 1 lipca obowiązujące jest rozporządzenie rozszerzające do 283 zawodów wolnych od tzw.  testu rynku pracy. Minister Chorąży nie zatrzymuje się na tym i mówi, że być może poszerzona zostanie lista sześciu państw z naszego regionu, która obejmuje uproszczoną procedurę zatrudniania pracowników na podstawie oświadczeń. “Rz” podaje, że wkrótce na liście mogą pojawić się takie kraje jak Filipiny czy Wietnam.

za: rp.pl