REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Praga nieugięta ws. przyjmowania imigrantów! Zdecydowana deklaracja premiera Babisza.

381

Europejskie kraje zaczynają przyjmować imigrantów sprowadzonych z Libii w okolice włoskiej Sycylii. Niemcy zadeklarowały przyjęcie 50 z 450 osób, które przybyły z Afryki do Europy. Podobne deklaracje złożyły rządy Hiszpanii i Portugalii. Z kolei premier Czech Andrej Babisz zdecydowanie odmówił, stwierdzając, że taka postawa tylko “zwiększa problem”.

Rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert potwierdził w niedzielę, że gabinet Angeli Merkel podjął taką decyzję. W tym samym dniu premier Włoch Giuseppe Conte poinformował, że rządy w Madrycie i Lizbonie również przyjmą imigrantów z dwóch statków stacjonujących u wybrzeży Sycylii.

Propozycję szefa włoskiego rządu zdecydowanie odrzucił natomiast Andrej Babisz – premier Czech. Szef rządu naszych południowych sąsiadów jest zdania, że Europa powinna dać sygnał, że nielegalna imigracja jest nieakceptowana, a kolejne przyjęcia przybyszów z Afryki tylko pogarszają sytuację:

Reklama / Advertisement

Nasz kraj żadnych migrantów przyjmować nie będzie. Na posiedzeniu Rady Europejskiej przeforsowaliśmy zasadę dobrowolności zasadę dobrowolności w sprawie relokacji i tego będziemy się trzymać – czytamy w oświadczeniu szefa czeskiego rządu dla agencji CTK.

Polityk dodaje, że “przyjmowanie ludzi nie jest żadnym rozwiązaniem, a zwiększa problem, który mamy  w Europie”. Premier Czech stwierdził ponadto, że polityka przyjmowania imigrantów to “droga do piekła, która zachęca przemytników i zwiększa ich zyski”.  Według Andreja Babisza, Unia Europejska powinna dać jasny sygnał mówiący o tym, że nielegalna imigracja się skończyła, a ludzie przyjeżdżający niezgodnie z prawem muszą być zawracani z powrotem. Podkreślił on, że najważniejsza jest pomoc na miejscu: “Musimy pomóc migrantom w krajach ich pochodzenia poza granicami Europy, aby w ogóle nie wyruszali w drogę” – stanowczo stwierdził premier Czech.

Stanowisko premiera Andreja Babisza pokazuje, że Praga twardo obstaje przy swojej polityce i nie ma zamiaru przyjmować nielegalnych imigrantów sprowadzanych do Europy. Dobrze by było, gdyby podobny głos popłynął z Warszawy i aby władze Polski również zdecydowanie zadeklarowały twarde jasne stanowisko w tej sprawie.

Reklama / Advertisement

za: tvn24.pl

Reklama / Advertisement