Pracownicy jednego z banków zatrzymani przez CBA. Chodzi o próbę wielomilionowego wyłudzenia

CBA zatrzymało osiem osób, w tym pracowników prywatnego banku w związku z próbą wyłudzenia VAT oraz udzieleniem kredytu. Suma wyłudzeń VAT miała sięgać 23 milionów złotych, a szkoda banku ponad dwa razy tyle – 50 mln.

PAP podaje, że wśród zatrzymanych są byli prezesi i członkowie zarządu, pracownicy i dyrektor banku komercyjnego oraz byli, a także obecni prezesi spółek na Mazowszu. Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura powiedział, że zatrzymania dokonali oficerowie wrocławskiej delegatury CBA.

REKLAMA/Advertisement

– To nowe śledztwo Biura, które dotyczy podejrzenia wyrządzenia szkody majątkowej w wysokości co najmniej 50 mln zł w mieniu banku, w związku z udzieleniem kredytu na zakup centrum wystawowego w Opolu – powiedział i dodał, że śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga.

Dodał on, że kredyt został udzielony mimo braku zdolności kredytowej oraz bez szczególnej formy zabezpieczenia spłaty. Śledztwo wykazało, że jego spłatę odraczano poprzez aneksowanie umowy kredytowej i ukrywanie strat w tym samym banku.

REKLAMA/Advertisement

Z kolei pozorna transakcja nabycia nieruchomości w Opolu miała na celu wyłudzenie 23 mln nienależnego VAT. Tak postępować mieli przedstawiciele mazowieckiej spółki, tym samym narażając Skarb Państwa na straty. Temistokles Brodowski dodaje, że obecnie zatrzymani są poddawani czynnościom w prokuraturze i mają usłyszeć zarzuty. Dodaje on, że “sprawa ma wiele wątków i rozwija się”.

za: niezalezna.pl

REKLAMA/Advertisement