REKLAMA

Reklama

Pożar katedry Notre Dame ugaszony, relikwie uratowane. Macron zapowiada odbudowę świątyni.

226

– Pożar, który wczoraj o godz. 18.50 wybuchł w katedrze Notre Dame, został ugaszony przed godzina 4 nad ranem – pisze “Le Figaro”, które powołuje się na źródła w straży pożarnej. Już wcześniej rzecznik straży informował, że przed godz. 3 nad ranem udało się opanować rozprzestrzenianie ognia i “wziąć go pod kontrolę”.

Pożar świątyni wybuchł wczoraj ok. 18:50, dokładnie godzinę później runęła strzelista iglica. Zdołano uratować fasadę z dwiema, przysadzistymi wieżami. Z ogniem walczyło 400 strażaków, którzy używali kilkudziesięciu węży i podnośników. Wśród niektórych komentatorów pojawiała się krytyka, że nie zostały użyte helikoptery, a tłumaczono to troską o zabytkową budowlę.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który przybył wczoraj wieczorem na miejsce zapowiedział ogłoszenie międzynarodowej zbiórki na odbudowę katedry. François-Henri Pinault – najbogatszy Francuz ogłosił, że jego rodzina przekaże na ten cel 100 milionów euro.

Reklama

Reklama

Z pożogi uratowano cenne relikwie, w tym cierniową koronę, która została nałożona Chrystusowi na głowę w Wielki Piątek. Przyczyny pożaru na razie nie są znane; media mówiły, że mogą mieć one związek z pracami remontowymi prowadzonymi na dachu świątyni. Niemniej w ostatnich tygodniach doszło do prawdziwej fali antykatolickich ataków na kościoły i wielu podpaleń, a więc nie można wykluczać celowego działania.

za: onet.pl

REKLAMA