REKLAMA

Reklama

Pożar katedry Notre Dame: Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej uratowana.

395

– Polska kaplica ucierpiała w pożarze katedry Notre Dame, ale zachowała się. Uratowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II – poinformował dzisiaj szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Potężny pożar najsłynniejszej paryskiej świątyni wybuchł wczoraj tuż przed godziną 19:00 i rozprzestrzenił się na dach katedry. W nocy strażacy poinformowali, że struktura budynku i fasada zachodnia została ocalona. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że katedra będzie odbudowana.

Krzysztof Szczerski na dzisiejszym briefingu powiedział, że prezydent łączy się z Francuzami, “którzy cierpią dzisiaj z powodu utraty części swojego materialnego dziedzictwa i tożsamości kulturowej, swojej świątyni stołecznej, która była tak ważna dla Paryżan”. Zapowiedział on również gotowość współpracy w odbudowie Notre Dame ze względu na wielkie doświadczenie polskich fachowców:

Reklama

Reklama

– Zwłaszcza po naszym doświadczeniu zniszczenia dziedzictwa kulturowego w Polsce po II wojnie światowej. Jesteśmy gotowi podzielić się naszymi kompetencjami i naszymi zespołami specjalistów (…). Jesteśmy gotowi wysłać ich do Francji – mówił i dodał, że polska kaplica otwarta w jesieni ubiegłego roku ucierpiała w pożarze, ale uratowano najcenniejsze przedmioty:

– Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została wyniesiona wraz z relikwiami świętego Jana Pawła II. Oba te obiekty są w dobrym stanie, są zachowane, bezpieczne – zaznaczył szef gabinetu prezydenta Dudy.

za: polsatnews.pl

REKLAMA