Powstanie film o Ignacym Janie Paderewskim. Premiera w listopadzie 2020 r.

Historia polskiego pianisty, kompozytora, polityka, działacza niepodległościowego, ale i założyciela “Rzeczpospolitej” zostanie przedstawiona na szklanym ekranie.

Premierę zaplanowano na listopad 2020 roku. Film powstanie na podstawie scenariusza stworzonego przez Witolda Orzechowskiego, który jest także reżyserem. Za produkcję odpowiada Andrzej Serdiukow. To kolejny projekt realizowany w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak poinformowała Rzeczpospolita, patron medialny powstającego filmu, tworzenie scenariusza dobiegło końca. Jego autor zbierał materiały historyczne dotyczące lat 1863 – 1919 przez dwa lata. W ich poszukiwaniu przemierzył Polskę, Francję, Anglię, Austrię, a nawet i Stany Zjednoczone.

Do pracy nad filmem zaangażowano profesora Jana Żaryna i profesora Zbigniewa Lewickiego, którzy zostali konsultantami historycznymi. Natomiast profesor Karol Radziwonowicz przyjął funkcję konsultanta muzycznego.

W filmie przedstawione zostaną dzieje przyjaźni polskiego kompozytora z pułkownikiem Edwardem Housem, który był najważniejszym doradcą do spraw międzynarodowych prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona. A przypomnijmy, że prezydent ten 8 stycznia 1918 roku przedstawił swój program pokojowy, określany mianem tzw. czternastu punktów Wilsona. W trzynastym ujęto zapis dotyczący utworzenia niepodległego państwa polskiego. W finałowej scenie filmu zobaczymy Ignacego Paderewskiego, który już jako premier RP podpisał Traktat Pokojowy w 1919 roku w Wersalu.

Magdalena Mikrut- Majeranek

REKLAMA/Advertisement

Portal historyczny Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska<