REKLAMA

Reklama

Powiązanie unijnych funduszy z tzw. praworządnością? Niemiecki komisarz: Weto nie zadziała

448

Niemiecki komisarz Günther Oettinger, który zajmuje się unijnym budżetem i zasobami ludzkimi stwierdził w Brukseli, że za wszelką cenę będzie się starał wprowadzić połączenie dostępności do funduszy unijnych z tzw. praworządnością. Dotyczy to projekty budżetu UE na lata 2021-2027.

Oettinger już kilka razy zapowiadał takie działanie, które oczywiście uderzyłoby również w Polskę. Teraz, niemiecki eurokrata w wyjątkowo butnym i bezczelnym tonie stwierdził, że do przeforsowania tych ustaleń nie trzeba jednomyślności w Radzie Europy: „Weto zatem w tym przypadku nie zadziała” – rzucił Niemiec. Głosowanie jednomyślne wymagane jest tylko przy określeniu poziomu wydatków, a kwestia wypłat i regulacji ich zasad określana jest przez przepisy wykonawcze zapadające zwykłą większością.

REKLAMA

Niemiecki komisarz pochwalił się również, że zgromadził odpowiednią większość w Parlamencie Europejskim. Pytany o to, czy szansa na porozumienie istnieje przez przyszłorocznymi, majowymi wyborami do PE, odpowiedzial, że ma taką nadzieję, ale też coraz większe wątpliwości i takie uczucia podziela wiele państw członkowskich.

Projekt budżetu na lata 2021-2027 został przedstawiony przez Komisję Europejską w maju tego roku. Suma zobowiązać ma wynieść 1,279 bln euro, a płatności 1,246 bln euro. 442 mld zostały przeznaczone na politykę spójności, a w tym 372 mld euro na politykę spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej. Według Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, ograniczenia dla Polski spowodowane cięciami mogłyby wynieść nawet 10 proc. w stosunku do obecnego budżetu.

Reklama

za: euractiv.pl

REKLAMA