REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Potężny atak Izraela na Strefę Gazy! Dziesiątki rannych i dwoje zabitych dzieci …

587

Jak informują izraelskie siły powietrzne, przeprowadziły one największe od 2014 roku naloty na Strefę Gazy będące odpowiedzią na ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiego Hamasu. W ataku rany odniosło 25 osób i zginęło dwóch palestyńskich chłopców w wieku 15 i 16 lat.

Rzecznik Hamasu poinformował o zawarciu rozejmu z Tel Awiwem w Strefie Gazy po wcześniejszych zmasowanych atakach sił izraelskich. Strona żydowska nie komentowała tych doniesień, a także informacji o mediacjach Egiptu, a anonimowy przedstawiciel władz Izraela tak skomentował ostatnie ataki: ” Izrael postanowił podjąć zdecydowane działania przeciwko agresji pochodzącej ze Strefy Gazy” – stwierdził.

Izraelska armia uderzyła w 40 celów takich jak tunele, centra logistyczne i siedzibę batalionu Hamasu znajdującą się w mieście Bajt Lahija w północnej części Strefy Gazy. Jak informuje “Times of Israel”, w wielu miejscach w Izraelu obok Strefy Gazy rozległy się syreny alarmowe.

Reklama / Advertisement

W piątkowych protestach na granicy Strefy Gazy z Izraelem zabity został 15-letni chłopiec, którego zastrzelili izraelscy żołnierze. Wedle Aszrafa al-Kudra, rzecznika palestyńskiego ministerstwa zdrowia w protestach zostało rannych 25 Palestyńczyków.

Od końca marca przy granicy Izraela ze Strefą Gazy odbywają się masowe protesty, w których Palestyńczycy domagają się obrony swoich praw i powrotu na ziemie zagarnięte przez Izrael w 1948 roku. Powodem demonstracji była również blokada Strefy Gazy oraz przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Palestyńczycy chcą powrotu na tereny utracone po powstaniu Izraela, a władze państwa żydowskiego utrzymują, że za protestami stoi Hamas prowokujący do używania przemocy mieszkańców Strefy Gazy. Tel Awiw cały czas utrzymuje blokadę morską Strefy Gazy i tamtejsze siły patrolują Morze Śródziemne na tej wysokości celem powstrzymania przemytu broni i powstrzymania bojowników, którzy mogą atakować bądź infiltrować Izrael od strony morskiej.

Kolejne doniesienia o ofiarach śmiertelnych – dzieciach pokazują, że władze w Tel Awiwie nie przejmują się światową opinią publiczną i nadal dopuszczają się przemocy i zbrodni. Trudno się temu dziwić, skoro są cały czas pod parasolem ochronnym Stanów Zjednoczonych i Izrael traktowany jest na specjalnych warunkach …

za: fakt.pl

Reklama / Advertisement