Posłowie zmienili prawo górnicze. Zaraz potem ogłoszono odkrycie wielkich złóż miedzi i srebra w woj. lubuskim

Jak informuje portal wnp.pl, “firma Zielona Góra Copper otrzymała decyzję o zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej nowego złoża rud miedzi i srebra Nowa Sól. Zatwierdzone zasoby złoża szacowane są na 848 milionów ton rudy miedzi i srebra, 11 milionów ton miedzi oraz 36 tysięcy ton srebra. Jest to pierwsze od ponad 40 lat całkowicie nowo odkryte złoże w Polsce”.

Zielona Góra Copper wchodzi w skład kanadyjskiej Miedzi Copper Corp. Ta spółka z kolei  należy do kanadyjskiego funduszu Lumina Group. Jej najpoważniejszym konkurentem w Polsce jest KGHM. KGHM Polska Miedź S.A. to spółka strategiczna, jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Największym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który posiada ok 32 % akcji.

Dokumentację górniczą oficjalnie potwierdziło już Ministerstwo Klimatu a złoże będzie wpisane do Bilansu Zasobów Kopalin Polskich. Złoże zlokalizowane jest w województwie lubuskim na terenie gmin Kolsko, Nowa Sól i Siedlisko, w powiecie nowosolskim, gminy Sława w powiecie wschowskim oraz gminy Bojadła w powiecie zielonogórskim.

Informacja o odkryciu złóż pojawiła się tuż po tym, jak Sejm znowelizował ustawę Prawo geologiczne i górnicze, umożliwiając prowadzenie niezakończonych przed końcem 2014 r. postępowań koncesyjnych na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin na obowiązujących wówczas zasadach – kto pierwszy, ten lepszy. Wniosek swego czasu jako pierwsza złożyła firma kanadyjska. KGHM doprowadził jednak do unieważnienia przyznanej jej koncesji.

Sejm odrzucił w ten sposób senackie weto do nowelizacji prawa geologicznego i górniczego prowadzone na podstawie obowiązujących wówczas przepisów. Za odrzuceniem senackiego weta było 232 posłów, przeciw 209, 10 wstrzymało się od głosu – LINK.

Po nowelizacji z tego tygodnia znów liczy się spółka z Ameryki Północnej. 

REKLAMA/Advertisement