REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Posłanka z partii Macrona chce ustawowego karania za GLOTOFOBIĘ

882

Posłanka z partii Emmanuela Macrona – Republique En Marche! ogłosiła wczoraj złożenie projektu ustawy zakazującej regionalnej dyskryminacji językowej czyli “glotofobii”, po tym jak znany polityk wyśmiał południowy akcent dziennikarza.

Laetitia Avia jest prawniczką i córką imigrantów z Togo.

– Czy to, iż mówimy po francusku z akcentem, oznacza iż trzeba cierpieć upokorzenia, jeśli nie mówi się normalnie po francusku? Ponieważ nasze akcenty są naszą tożsamością, składam projekt ustawy, aby uznać glotofobię za źródło dyskryminacji – poinformowała Avia.

Reklama / Advertisement

Zgodnie z propozycją posłanki, regionalne akcenty – czy to z południa, z Paryża, z przedmieść miasta czy gdzie indziej – są “integralną częścią tożsamości wielu Francuzów”.

W środę Jean-Luc Melenchon, przywódca skrajnie lewicowego ruchu France Insoumise (Francja Nieujarzmiona) i były kandydat na prezydenta w 2017 r., został w mediach uznany za grubiańskiego wobec dziennikarza z południowym akcentem, który zadał mu pytanie w Zgromadzeniu Narodowym.

– Czy ktoś może zadać mi pytanie po francusku? I (sprawić, że) będzie to trochę bardziej zrozumiałe – powiedział Melenchon, zwracając się do grupy reporterów w nagraniu szeroko rozpowszechnionym w mediach społecznościowych.

Reklama / Advertisement