Poseł Rzymkowski o projekcie ustawy antykorupcyjnej: “Liczymy, że Sejm uchwali naszą ustawę”

– Liczymy, że Sejm na posiedzeniu, które rozpocznie się 15 maja, uchwali naszą ustawę antykorupcyjną – stwierdził wiceprzewodniczący klubu Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. Sejmowa podkomisja ma zająć się projektem już w najbliższą środę.

Podkomisja stała ds. nowelizacji prawa karnego ma zająć się projektem ustawy antykorupcyjnej wysuniętym przez Kukiz’15. Zakłada on zaostrzenie przepisów wobec ludzi, którzy dopuścili się korupcji m. in. poprzez zakaz piastowania przez takie osoby funkcji publicznych.

REKLAMA/Advertisement

W zeszłym tygodniu do marszałka Sejmu wpłynęło pismo stanowiska rządu, który aprobuje projekt, ale zgłosił do niego pewne uwagi. Zwraca uwagę na doprecyzowanie przepisów dotyczących zakazu pracy w instytucjach Skarbu Państwa, a także zaznacza analizę danych, które objęte są ochroną prywatności czy tajemnicy przedsiębiorcy. Poseł Rzymkowski, który jest wnioskodawcą projektu powiedział, że przyjmuje te uwagi jako poprawki legislacyjne. Zaznaczył, że w czasie posiedzenia Sejmu 25 kwietnia podkomisja przedstawi sprawozdanie.

– Myślę, że 15 maja powinniśmy to przyjąć, bo potrzebna jest dwutygodniowa przerwa przy zmianie w kodeksach. Gdybyśmy teraz zakończyli pracę na etapie komisji, to 15 maja możemy już głosować w Sejmie nad całością – dodaje Tomasz Rzymkowski.

REKLAMA/Advertisement

Parlamentarzysta liczy, że posłowie wszystkich największych klubów parlamentarnych poprą ten projekt. Rzymkowski dodał, że jeśli do głosowania dojdzie 15 maja, a więc na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, to “nikt w Polsce nie będzie bronił korupcji”.

Projekt Kukiz’15 ma cztery główne postulaty. Pierwszy ma zakazywać skazanym za przestępstwa komunalne kandydowania we wszystkich wyborach, pracy w instytucjach państwa, przede wszystkim w spółkach Skarbu Państwa i komunalnych. Kolejny – dotyczący jawności finansów partii politycznych zakłada, że miałyby one ujawniać swoje wydatki i dochody w Internecie.

REKLAMA/Advertisement

Trzeci punkt to walka z praktyką tzw. “drzwi obrotowych” – błyskawicznego przechodzenia z Sejmu do spółek Skarbu Państwa. Zapis projektu zakłada, że parlamentarzyści nie mogliby zasiadać na tych stanowiskach w ciągu kadencji i 12 miesięcy pod wygaśnięciu mandatu. Czwarty punkt dotyczy jawnych i transparentnych rejestrów umów z kontrahentami zewnętrznymi w każdej z instytucji publicznej. Projekt wzoruje się na włoskiej ustawie przeprowadzonej w Italii w grudniu ubiegłego roku i jego autorem jest Ruch Pięciu Gwiazd – koalicjant europejski Kukiz’15.

za: niezalezna.pl