Poseł Mularczyk pyta szefową niemieckiego TK o reparacje wojenne i poparcie dla Gersdorf.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który z ramienia swojej partii zajmuje się tematyką reparacji wojennych o jakie Polska zamierza wystąpić wobec Niemiec powiedział, że wystosuje pismo do Bettiny Limperg – prezes niemieckiego Trybunału Federalnego o jej stosunek do reparacji wojennych i czy obrona prezes Sądu Najwyższego ma związek z tą kwestią.

To właśnie Bettina Limperg stwierdziła w wywiadzie dla agencji DPA, że “sytuacja w Polsce napawa (ją) największą troską”. Szefowa niemieckiego Trybunału stwierdziła również, że jej koleżanka po fachu – prof. Małgorzata Gersdorf została zwolniona bezprawnie ze stanowiska prezesa Sądu Najwyższego: “Wychodzę z założenia, że Małgorzatę Gersdorf zwolniono z urzędu niezgodnie z prawem” – powiedziała .

REKLAMA/Advertisement

Poseł Mularczyk poinformował dzisiaj, że jest w trakcie przygotowania pisma do prezes niemieckiego Trybunału Federalnego i będzie domagał się odpowiedzi czy stanowisko Bettiny Limperg ma związek z reparacjami wojennymi:

– Ponieważ pani Bettina Limperg wyraża zaniepokojenie polską reformą wymiaru sprawiedliwości, Sądu Najwyższego, będę chciał zapytać o jej stosunek do reparacji wojennych, unikania przez Niemcy odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, dyskryminację ofiar II wojny światowej i czy przypadkiem obrona pani Gersdorf nie ma związku z problematyką reparacji wojennych – powiedział parlamentarzysta będący przewodniczącym zespołu parlamentarnego oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

REKLAMA/Advertisement

Poseł PiS dodał, że pismo do szefowej niemieckiego Trybunału zostanie wystostowane jeszcze w tym tygodniu. Parlamentarzysta dodał, że chce zapytać Limperg o to czy “niepokój” Niemiec o reformę w polskich sądach ma związek z “z obawą o naruszenie status quo który obowiązuje”. Polityk wskazał, że w tej chwili Polacy “nie mają prawa do sądu w sprawach o zbrodnie wojenne”.

za: polsatnews.pl