REKLAMA

REKLAMA

Jest porozumienie ws. Brexitu. Juncker i May przedstawili nowe ustalenia.

329

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i premier Wielkiej Brytanii Theresa May doszli do porozumienia ws. umowy brexitowej. Już dzisiaj w brytyjskim parlamencie odbędzie się głosowanie dotyczące tej kwestii.

Zarówno May, jak i Juncker mówią, że doszli do porozumienia “prawnie wiążących zapisów w projekcie porozumienia ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” – informuje PAP. Już dzisiaj, przed głosowaniem w parlamencie ogłoszona ma zostać “szczegółowa analiza prawna proponowanych zmian”.

– Nasza umowa zawiera istotne wyjaśnienia i gwarancje prawne dotyczące porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz wobec backstopu (zabezpieczenia dot. uniknięcia podziału Irlandii – przyp. red.) – mówił szef KE.

– Wybór jest jasny: albo przyjmujemy tę umowę, albo do Brexitu w ogóle nie może dojść. Sprawmy, by wyjście Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty było uporządkowane do samego końca. Jesteśmy to winni historii – dodał.

REKLAMA

Dzisiaj brytyjska Izba Gmin ma podjąć ostateczną decyzję ws. umowy z Unią Europejską. Jeśli zostanie ona odrzucona, to w środę głosowany będzie “twardy Brexit” – wyjście z Unii bez umowy. Gdyby to rozwiązanie zostało odrzucone, to w czwartek pod głosowanie poddane będzie przesunięcie Brexitu w czasie. W takim przypadku, do sprawy powrócono by w czerwcu.

REKLAMA

za: money.pl