Poroszenko: Polacy nie będą nas uczyć, jakich mamy czcić bohaterów

– Ukrainie nie trzeba wskazywać, których bohaterów powinna szanować, ani też ona nie będzie sporządzać takich instrukcji dla innych państw – stwierdził dzisiaj komentując polską ustawę o IPN ukraiński prezydent Petro Poroszenko podczas konferencji prasowej w muzeum Mistieckij Arsenał w Kijowie.

– Uwierzcie mi! Nie potrzebujemy, by ktoś mówił nam, jakich ukraińskich bohaterów powinniśmy czcić i szanować, a jakich nie. Sami sobie z tym poradzimy. Tak samo, jak i my nie doradzamy Polsce, kogo ma czcić Polska, a kogo nie. To nie jest dobre – dodał Poroszenko. – Politycy muszą poczekać i zostawić przeszłość historykom. Jeśli będziemy trzymać się tej koncepcji, wszystkie sprawy z Polską się ułożą.

REKLAMA/Advertisement

Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko 16 lutego odwiedził Warszawę, gdzie przeprowadził rozmowy ze swoim polskim odpowiednikiem Piotr Glińskim na temat ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jak podała Polska Agencja Prasowa, wicepremier poinformował, że Ukraina zwróciła się do Polski o odnowienie dwóch zdemontowanych ukraińskich miejsc pamięci – pomników ku czci UPA.

za: eurointegration.com.ua

REKLAMA/Advertisement