REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Ponury obraz naszego kraju w nowym reportażu BBC “Kryzys tożsamości Polski” [WIDEO]

847

W poniedziałkowy wieczór kanał BBC Newsnight wyemitował reportaż Mike’a Thomsona zatytułowany “Kryzys tożsamości Polski”. Kraj nad Wisłą jawi się w nim jako ponure miejsce, pełne zdezorientowanych i nienawidzących wszystkiego i wszystkich frustratów.

Szaleje w nim “nowy nacjonalizm” (obowiązkowe migawki z Marszu Niepodległości), podsycany przez zwolenników partii rządzącej, która skorzystała na “rozczarowaniu zachodnimi, liberalnymi wartościami” i forsuje “wartości tradycyjne, polskość” i “obiecuje zwrócić ludziom ich kulturę, dumę narodową i wiarę w siebie”.

Thomson wypytuje mieszkańców Ostrowa Mazowieckiego – “bastionu Prawa i Sprawiedliwości”, gdzie ludzie “przez długi czas czuli się odrzucani przez liberalnych polityków”.

Reklama / Advertisement

– Myślę, że zbyt mocno się Unia Europejska miesza się do naszych spraw – mówi jeden z pytanych. – Polska jako suwerenny kraj ma swoje sprawy, w które nikt nie powinien się mieszać.

– Inaczej sobie UE wyobrażaliśmy, dodaje jego kolega. – Kiedy byłem na Marszu Niepodległości i świętowałem bardzo ważne święto narodowe Polski, pan Timmermans powiedział, że w Warszawie szło 60 tys. faszystów. To znaczy, mnie nazwał faszystą i moją rodzinę. Ja sobie tego nie życzę, bo ani się nie czuję, że jestem faszystą, ani nie jestem, bo mój dziadek zginął w czasie drugiej wojny w obozie w Auschwitz i już nie powrócił. Ja nie pozwalam, żeby teraz robić ze mnie faszystę.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Reklama / Advertisement