REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Polskie “NIE” dla Światowego Paktu ws. Migracji? Brudziński: Porozumienie sprzeczne z priorytetami polskiego rządu

550

Jak napisał na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, zarekomenduje on premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odstąpienie od Światowego Paktu ws. Migracji – Global Compact (GCM). Szef polskiego MSWiA brał udział w drugiej sesji szczytu G6 we francuskim Lyonie.

Porozumienie GCM dotyczy imigracji i odrzuciły go takie kraje jak Węgry oraz Stany Zjednoczone. Joachim Brudziński bierze udział w spotkaniu ze swoimi odpowiednikami dotyczącym imigracji. Ministerstwo napisało na Twitterze, że rozmowy dotyczyły “zarządzania nielegalną imigracją”:

– Minister Joachim Brudziński podkreślił, że dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejsza jest pomoc na miejscu. Dlatego rząd premiera Mateusza Morawieckiego kieruje pomoc humanitarną głównie do Syrii i Iraku – zaznaczyło ministerstwo.

Reklama / Advertisement

Sam Brudziński napisał, że będzie „rekomendował premierowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia Global Compact (GCM)”. Podpisanie tego dokumentu ma nastąpić w grudniu w marokańskim Marrakeszu. Szef MSWiA dodał, że „projekt porozumienia GCM nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski. Może również stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji”.

Porozumienie GCM jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi – zaznaczył minister, cytowany na Twitterze.

W czasie szczytu G6 Joachim Brudziński spotkał się ze swoim odpowiednikiem z Włoch, wicepremierem tego kraju i liderem Ligi Północnej Matteo Salvinim. Z kolei sam Światowy Pakt ws. Migracji był wielokrotnie krytykowany przez polityków reprezentujących rząd Viktora Orbana i nazywany był “Planem George’a Sorosa”.

Reklama / Advertisement

za: radiomaryja.pl

Reklama / Advertisement