REKLAMA/Advertisement

Do Polski napłyną rzesze imigrantów z Azji. Rząd podpisuje stosowną umowę z władzami Nepalu

1821

Jak informuje “The Himalayan Times” – anglojęzyczna gazeta dystrybuowana w Nepalu, wydawana w stołecznym Katmandu przez International Media Network Nepal Pvt. Ltd. – rząd tego kraju przystąpi niedługo do podpisywania dwustronnych umów o zatrudnianiu swoich obywateli z Turcją i Polską.

Ram Prasad Ghimire, sekretarz w Ministerstwie Pracy, Zatrudnienia i Zabezpieczenia Społecznego, poinformował że ministerstwo przekazało już swoje propozycje treści odpowiednim ministerstwom w Turcji, a wkrótce przekaże również projekt protokołu ustaleń do Polski.

REKLAMA/Advertisement

Według niego urzędnicy z obu państw pozytywnie przyjęli kwestię podpisania umowy o zatrudnianiu imigrantów zarobkowych z Nepalu.

– Turcja i Polska wspomniały o swojej gotowości do zatrudnienia nepalskich pracowników, powołując się na uczciwość i pracowity charakter Nepalczyków – dodał Ghimire.

REKLAMA/Advertisement

Obecnie tureckie i polskie firmy rekrutują pracowników nepalskich za pośrednictwem różnych agencji rekrutacyjnych. Stwierdzono, że nepalskie agencje rekrutacyjne wybierają pracowników, pobierając od kandydatów do pracy ogromne sumy pieniędzy. Sporo imigrantów dociera do Polski z fałszywymi dokumentami – potwierdza to zresztą nasza Straż Graniczna. W takich przypadkach nielegalni imigranci odsyłani są z powrotem.

REKLAMA/Advertisement

Ghimire powiedział również, że rząd zapewni, że firmy pracodawców w Turcji i Polsce poniosą opłaty za usługi rekrutacyjne, przeloty w dwie strony, opłatę wizową, opłatę za badanie lekarskie, kontrolę bezpieczeństwa i inne opłaty. Następnie poinformował, że firmy krajów docelowych lub państwa (czyli z podatków Polaków i Turków – przyp. red.) będą również musiały ponieść wszystkie wydatki związane z zakwaterowaniem i zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy w okresie obowiązywania umowy o zatrudnienie.

za: thehimalayantimes.com

 

Bąkiewicz: Chcemy ustawy przeciwko Act 447 [WIDEO]

REKLAMA/Advertisement