Polski lekarz, który mieszkał w USA 40 lat ma być deportowany do kraju [WIDEO]

Łukasz Niec – polski lekarz, który od prawie 40 lat mieszka w USA, został aresztowany i ma zostać deportowany do kraju pochodzenia za drobne przestępstwa, które popełnił jako nastolatek.

Niec mieszkał w Kalamazoo w stanie Michigan. Ma nadal polskie obywatelstwo, w Stanach mieszka z żoną i dwiema córkami dzięki posiadaniu Zielonej Kartu. Był bardzo zaskoczony, gdy agenci imigracyjni wtargnęli do jego domu w zeszłym tygodniu i zabrali go do aresztu. Jego zatrzymanie to efekt dwóch drobnych przestępstw, które popełnił jako 17-latek: zniszczenia mienia o wartości mniejszej niż 100 USD oraz przechowywania skradzionych dóbr. Już wtedy przyznał się do obu zarzutów i uniknął osądzenia zgodnie z amerykańskim prawem, które chroni młodych przestępców – o ile jest to pierwszy raz i jeśli nigdy więcej się nie dopuszczą złamania prawa. Jednak amerykańskie organy imigracyjne i celne (ICE) nie uznają takich umów.

REKLAMA/Advertisement

Niec miał pięć lat, kiedy wraz z rodziną wyjechał z Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Przeprowadzili się do USA w 1979 roku. Obecnie przebywa w celi więziennej w hrabstwie Calhoun. Według informacji członków rodziny, nawet nie mówi po polsku. O jego uwolnienie stara się Szpital Metodystów w Bronson, gdzie pracował Niec.

Rzeczniczka Ambasady RP w USA, Małgorzata Safianik, powiedziała Euronews, że ministerstwo spraw zagranicznych ma wiedzee o sprawie Niecia i że ambasada jest w kontakcie z rodziną.

za: euronews.com