Polska znów ustąpi ws. ustawy o IPN?! Niepokojące słowa ambasadora na Ukrainie Jana Piekły …

Jan Piekło, który w ciągu kilku tygodni opuścić ma stanowisko ambasadora RP na Ukrainie stwierdził, że Trybunał Konstytucyjny ma podjąć decyzję o zapisie o “zbrodniach ukraińskich nacjonalistów” w ustawie o IPN, która ma przynieść korzyści obu stronom. Doniesienia te płyną z serwisu”Ukraińska Prawa” powołującego się na wywiad Piekły udzielony portalowi “Europejska Prawda”.

Polityka Kijowa, która poszła w stronę gloryfikacji ukraińskich skrajnych organizacji, w tym tych biorących udział w ludobójstwie Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej spowodowała, że w ustawie o IPN wprowadzono zapisy o obronie prawdy historycznej i dobrego imienia Polaków. Została ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, ale równocześnie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego, który ma zająć się tymi zapisami oraz wzmiankach o “ukraińskich nacjonalistach” i “Małopolsce Wschodniej”. Wyrok TK ma zostać ogłoszony 17 stycznia , a ambasador Jan Piekło właśnie do niego odniósł się w swoim wywiadzie.

Według Piekły, zmiana w ustawie o IPN ma być korzystna dla obu stron i spowodować zniesienie zakazu ekshumacji Polaków wymordowanych na Kresach, których masowe mogiły znajdują się na terenie Ukrainy. Problem w tym, że Kijów w żaden sposób nie próbuje wykonać propolskiego gestu, a kurs nacjonalistyczny przybiera na znaczeniu.

Zmian w ustawie o IPN domagał się Wołodymyr Wiatrowycz – szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Człowiek ten konsekwentnie zarówno w swoich wypowiedziach, jak i w polityce prowadzonej przez jego instytucję gloryfikuje ludobójcze OUN i UPA. Ponadto, prezydent Petro Poroszenko tuż przed Świętami Bożego Narodzenia podpisał ustawę o uznaniu członków UPA i OUN jako weteranów wojennych. Również w grudniu Ukraina nie poparła rezolucji ONZ mówiącej o sprzeciwie wobec gloryfikacji nazizmu i neonazizmu. W dodatku Lwowska Rada Obwodowa uchwaliła rok 2019 rokiem ideologa UPA Stepana Bandery, a już w Nowy Rok – kolejną rocznicę urodzin Bandery zapowiadane są duże demonstracje wychwalające tę ohydną postać. Żeby tego było mało, flagi UPA powiewają na uroczystościach państwowych pokazując, że kult bandytów i ludobójców akceptowany jest przez władze. Czy Trybunał Konstytucyjny rzeczywiście pójdzie na rękę Ukrainie i ludziom wychwalającym banderowskich morderców Polaków, a Polska po raz kolejny ugnie się pod naciskiem zewnętrznym w kwestii zmiany własnego prawa?

za: pch24.pl

REKLAMA/Advertisement