Polska zbojkotuje szczyt V4 w Izraelu?! Dworczyk: Udział pod dużym znakiem zapytania.

– Po wypowiedzi szefa izraelskiego MSZ jakikolwiek udział przedstawiciela Polski w szczycie V4 w Izraelu stoi pod dużym znakiem zapytania – powiedział dzisiaj w “Sygnałach Dnia” szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

– Decyzja o rezygnacji z udziału premiera, zakomunikowana wczoraj, to jest taka reakcja na sumę zdarzeń, które miały miejsce w ostatnich dniach, fałszywych oskarżeń pod adresem Polski. Część z nich została sprostowana, za część przeprosili m.in. dziennikarze, niektórzy politycy – dodał. Przypomnijmy, że po antypolskich wypowiedziach premiera Izraela Benjamina Netanjahu z wyjazdu na szczyt V4 do Jerozolimy zrezygnował premier Mateusz Morawiecki, a nasz kraj reprezentować miał minister Jacek Czaputowicz.

REKLAMA/Advertisement

Petycja “NIE dla żydowskich roszczeń!” – podpisz i przekaż dalej!

REKLAMA/Advertisement

– To jest bardzo jasny sygnał dla wszystkich naszych partnerów zagranicznych, że prawda historyczna i obrona dobrego imienia Polski i narodu polskiego jest sprawą fundamentalną dla polskiego rządu i premiera Morawieckiego – stwierdził.

Odniósł się także do skandalicznej wypowiedzi pełniącego obowiązki szefa MSZ Izraela – Israela Katza, który stwierdził między innymi, że “Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Zdaniem Dworczyka “od wczoraj sytuacja uległa zmianie”.

– Mieliśmy do czynienia z haniebną wypowiedzią nowego ministra spraw zagranicznych Izraela. W świetle tej wypowiedzi jakikolwiek udział przedstawicieli państwa polskiego w szczycie V4 w Izraelu staje pod bardzo dużym znakiem zapytania – powiedział szef Kancelarii Premiera. Chodzi o wypowiedź, w której nowy minister spraw zagranicznych komentował inny antypolski atak – premiera Benjamina Netanjahu, który stwierdził, że “Polacy kolaborowali z Niemcami”.

– Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela), któremu Polacy zamordowali ojca, »Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki«. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych – mówił izraelski polityk.

za: onet.pl

REKLAMA/Advertisement