Polska wyśle wojska do cieśniny Ormuz?! Rzecznik MSZ: “Działania w tym regionie byłyby uzasadnione”

– Polska rozważa wsparcie amerykańskiej misji ochrony cieśniny Ormuz, ale nie podjęła jeszcze formalnej decyzji – pisze Reuters. Agencja cytuje komunikat rzecznik polskiego MSZ Ewy Suwary.

– Z naszego punktu widzenia działania na rzecz ustabilizowania sytuacji w tym regionie byłyby uzasadnione – głosi oświadczenie polskiej dyplomacji. “Musimy poczekać, aby ustalić, czy – a jeśli tak, to w jakiej formie – Polska mogłaby przyłączyć się do takiej inicjatywy” – dodaje.

REKLAMA/Advertisement

– Nie jest jasne, kiedy Polska, która dąży do zacieśnienia więzi ze Stanami Zjednoczonymi od czasu dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości w 2015 r., podejmie decyzję w tej sprawie – pisze Reuters.

Już wcześniej udziału polskich żołnierzy w wsparciu Amerykanów nie wykluczył w rozmowie z agencją dpa minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Stwierdził on, że “sytuacja wymaga reakcji”. Natomiast Berlin i minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział, że jego kraj nie weźmie udziału w amerykańskiej misji i chce tworzyć europejską.

REKLAMA/Advertisement

Kryzys w cieśninie Ormuz to wynik napiętych relacji między USA a Iranem, które wynikły z wypowiedzenia przez Waszyngton porozumienia nuklearnego z Teheranem zawartego między mocarstwami, a tym krajem w 2015 roku. Donald Trump wycofał się z tego układu w maju ubiegłego roku.

Niestety, widać polskie władze nie nauczyły się nic po fatalnych w skutkach efektach wysyłania wojsk do Iraku czy Afganistanu. Nadal panuje przeświadczenie, że Waszyngtonowi należy pomagać bez domagania się za to odpowiedniej zapłaty czy wynagrodzenia.

REKLAMA/Advertisement

za: rp.pl