Polscy żołnierze u boku Francuzów walczących w Afryce w zamian za uznanie prawa Polski do odmowy przyjmowania migrantów

Dzisiaj z oficjalną wizytą przylatuje do Polski prezydent Francji. Spędzi u nas dwa dni a w planach są spotkania z prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu oraz podpisanie polsko-francuskiego programu o współpracy.

Tymczasem, jak informuje paryski korespondent RMF FM Marek Gladysz, Macron “będzie nakłaniał polskie władze do wzięcia udziału we francuskiej interwencji zbrojnej Barkhane przeciwko dżihadystom w rejonie Sahelu w Afryce. Prezydent Francji będzie chciał to powiązać z wewnątrzunijnym sporem wokół masowego przyjmowania afrykańskich imigrantów”.

Operacja Barchan (Opération Barkhane) to antypowstańcza, antyterrorystyczna operacja w rejonie Sahelu w Afryce. Prowadzi ją Francja oraz państwa rejonu Sahel (G5 Sahel): Burkina Faso, Czad , Mali , Mauretania i Niger, wspierane przez Wielką Brytanię, Kanadę i Estonię. Ukierunkowana jest przeciwko grupom terrorystycznym:

2017 – obecnie: AQIM, Nusrat al-Islam,
2014 – 2017: Al-Murabitun, Ansar ad-Din.


Operacja rozpoczęła się 1 sierpnia 2014 r. i zastąpiła francuskie operacje Serwal w Mali oraz Épervier w Czadzie. Operacja jest częścią trwającego od 2002 r. powstania terrorystycznego obejmującego Maghreb, Saharę i Sahel, wojny domowej w Mali i globalnej wojny z teroryzmem.

Jak twierdzi dziennikarzez RMF FM, “jeden z doradców Macrona zasugerował, że Francja może bez większego problemu zgodzić się na to, iż nasz kraj odmówi masowego przyjmowania przybyszów z Afryki pod warunkiem, że władze w Warszawie będą uczestniczyły finansowo w imigracyjnej polityce UE i będą bardziej aktywnie brały udział w działaniach w rejonie Sahelu”.

REKLAMA/Advertisement