REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Politolog o słowach szefa MSZ Izraela: Mają służyć do wymuszania dodatkowego odszkodowania ze strony Polski

1079

– Tego typu wypowiedzi mają służyć wymuszeniu dodatkowego odszkodowania ze strony Polski dla organizacji żydowskich lub państwa Izrael – mówi politolog dr Grzegorz Piątkowski. Tak skomentował on wyjątkowo obrzydliwe i antypolskie wypowiedzi p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza.

Polityk z Bliskiego Wschodu powiedział wczoraj, że wielu Polaków kolaborowało z nazistami. Dodał również, że Polacy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Dzisiaj szef izraelskiej dyplomacji powtórzył swoje stanowisko, po raz kolejny w niewybredny sposób atakując Polaków i mówiąc o współpracy z nazistami oraz udziale w zagładzie Żydów. Dr Piątkowski zaznacza, że taka narracja płynęła do tej pory ze strony organizacji żydowskich i może to mieć związek z roszczeniami, jakich żądają te środowiska.

–  To znaczy odpowiedzialności za to mienie, które nie zostało odziedziczone, tzn. gdzie spadkobierców nie ma. Państwo Izrael dołącza się tym samym prób roszczeń organizacji żydowskich właśnie o to mienie, a z punktu widzenia prawnego sytuacja jest całkowicie jasna: tamte osoby, które wyjechały np. do Stanów Zjednoczonych – tak, jak mówi premier Morawiecki – zostały już objęte umowami przenoszącymi odpowiedzialność odszkodowawczą właśnie na USA, a jeśli obywatele polscy pochodzenia żydowskiego zginęli w Holokauście, to też z mocy prawa państwo polskie dziedziczy po nich. Sytuacja prawna jest tutaj stuprocentowo jasna – zaznacza politolog.

Reklama / Advertisement

Z powodu wypowiedzi izraelskich polityków, premier Mateusz Morawiecki zrezygnował z udziału polskiej delegacji w szczycie Grupy Wyszehradzkiej, który odbyć się miał w Jerozolimie. Z kolei premier Czech Andrej Babisz powiedział, że nie będzie rzeczonego szczytu, a jedynie rozmowy dwustronne.

za: radiomaryja.pl

Reklama / Advertisement