Polacy – według tego badania – popierają powiązanie wypłat z budżetu UE z przestrzeganiem praworządności

Z najnowszego badania Eurobarometr zleconego przez Parlament Europejski wynika, że aż 77% Europejczyków popiera powiązanie wypłat funduszy strukturalnych do państw członkowskich z przestrzeganiem przez te kraje zasad praworządności. Większość Europejczyków uważa też, że Unia Europejska powinna uzyskać większe kompetencje do walki z pandemią COVID-19.


Powiązanie praworządności z wypłatami środków popiera 77% obywateli Unii Europejskiej. Największymi entuzjastami tego są Cypryjczycy, gdzie poparcie wynosi 89%, przed Luksemburgiem – 86% i Austrią – 83%. W Polsce poparcie jest niższe niż średnia unijna – 72%, z czego zdecydowane poparcie udziela 33% Polaków, a dodatkowo umiarkowane 39%. Również 72% Węgrów popiera powiązanie praworządności, przy czym zdecydowane poparcie jest nieco wyższe niż w Polsce 36%. Najbardziej sceptyczni do tego są Czesi – 59% za, przy czym zdecydowane poparcie to tylko 22%.

Według innego sondażu Polacy popierają weto polskiego rządu

We wtorek opublikowany został z kolei sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM, z którego wynika, że 46% Polaków (bez liczenia niezdecydowanych będzie to 56%) popiera weto polskiego rządu dla budżetu UE, jeżeli będzie on powiązany z praworządnością. Przeciwnego zdania jest 37% ankietowanych.

Różny okres badania i różniące się pytania

Różnice w wynikach obu sondaży są dość duże, choć dotyczą one przecież tego samego zagadnienia. Badanie Eurobarometru zostało przeprowadzone na przełomie września i października, gdy nikt nie spekulował nawet, że Polska i Węgry mogą rozważać zawetowanie budżetu. Z kolei sondaż United Surveys powstał w ostatnim tygodniu, gdy taki scenariusz był już prezentowany w mediach, a także nawolywali do niego niektórzy politycy.

REKLAMA/Advertisement

Należałoby zaznaczyć też jeszcze jeden aspekt – w ostatnich dniach do opinii publicznej dotarł przekaz, że zapisy o praworządności, z którymi wetem chce walczyć polski i węgierski rząd, mogą uderzać w Polskę i płynące do naszego kraju fundusze. Na przełomie września i października ,wielu ankietowanych mogło nie traktować tego zagrożenia jako poważnego.

UE powinna mieć większe kompetencje w COVID-19

Według 66% ankietowanych kompetencje Unii Europejskiej powinny wzrosnąć na rzecz skuteczniejszej walki z COVID-19. Największymi zwolennikami tego są Portugalczycy, Maltańczycy i Cypryjczycy – ponad 80% poparcia – wśród Polaków poparcie wynosi 60%, o jeden punkt procentowy mniej niż wśród Węgrów i Niemców. Najbardziej sceptyczni są Czesi – 42%, a zaraz za nimi Szwedzi – 45% i Chorwaci – 49%.

Ł.R.