Pół roku od śmierci Polaka w Niemczech. Turecki morderca wciąż bezkarny i dalej na wolności.

Wkrótce minie pół roku od śmierci 20-letniego Krystiana Jurzyka, który został zamordowany w mieście Neumunster na północy Niemiec. Chociaż policjanci znają personalia zabójcy ciągle nie mogą go aresztować i przebywa on wciąż na wolności.

Zdaniem prokuratury w Kilonii, Krystian nie dał powodu do ataku wbrew temu, co podawały media. W niedzielę, nad ranem 16 września młody mężczyzna z kolegą wracał z dyskoteki. Chcieli wstąpić jeszcze na kebaba, ale doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia.

– Syn otarł się łokciem z przechodzącym mężczyzną. Tamten zawrócił i dźgnął nożem. Kilka godzin później Krystian już nie żył – mówi matka Krystiana Monika Ostrowska. Tak zeznał też kolega 20-latka.

REKLAMA/Advertisement

– To była przypadkowa śmierć. Krystian znalazł się „w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie” – mówi prokurator naczelny z Kilonii Axel Bieler. Już kilka dni po morderstwie, policja ustaliła tożsamość napastnika. Był nim 36-letni obywatel Turcji, który od 10 lat mieszkał w Neumunster. Po swoim zbrodniczym czynie szybko wyjechał do kraju pochodzenia – ustaliła prokuratura.

Jeszcze we wrześniu sąd wydał nakaz aresztowania, ale Turek pozostaje dalej wolny. Prokurator Alex Bieler mówi, że niemiecki wymiar sprawiedliwości jest w tym przypadku bezradny:

REKLAMA/Advertisement

– Dopóki jest w swoim kraju, nie mamy do niego dostępu – mówi śledczy i dodaje, że sytuacja byłaby zupełnie inna, gdyby wyjechał on do któregoś z krajów Unii Europejskiej: “Wtedy z pomocą europejskiego nakazu aresztowania dostalibyśmy podejrzanego” – dodaje i przyznaje, że sprawa utknęła w martwym punkcie.

– Sprawdzamy teraz, czy oddamy postępowanie w ręce Turcji, która miałaby prowadzić dochodzenie przeciwko swojemu obywatelowi – dodaje prokurator Bieler. Śledczy uważa, że decyzja zostanie podjęta w kwietniu lub w maju i dodaje, że do tej pory miał nadzieję na jego ściągnięcie do Niemiec.

za: dw.com.pl