Pokłosie uległości rządu? Timmermans nie odpuszcza, a KE nie wycofa skargi przeciwko Polsce.

Kolejne gesty i uległość rządu PiS oraz ostatnia nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym przywracająca usuniętych w stan spoczynku sędziów nie zadowoliła Komisji Europejskiej. Wiceprzewodniczący tego gremium Frans Timmermans, znany z wyjątkowo antypolskiego i agresywnego nastawienia zapowiedział, że w czasie dzisiejszego wysłuchania Polski w ramach art. 7 nie będzie zapowiedzi wycofania skargi złożonej przez Brukselę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce.

Dzisiaj odbywa się kolejne wysłuchanie w sprawie artykułu 7 traktatu o UE. Frans Timmermans pytany przed tym wydarzeniem o ewentualne wycofanie skargi, szczerze odpowiedział.

REKLAMA/Advertisement

– Nie. Przedstawię ocenę sytuacji, w jakim punkcie jesteśmy teraz. Przy okazji, to prawo (tj. znowelizowana ustawa o SN – PAP) nie jest jeszcze egzekwowane, bo prezydent Andrzej Duda dotąd go nie podpisał – mówił.

Eurokrata zapytany o ewentualną postawę Komisji Europejskiej po wdrożeniu w życie i podpisie prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie odpowiedział jasno:

REKLAMA/Advertisement

– Zobaczymy. Oczywiście cieszymy się, że kraj członkowski wdraża orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (w sprawie środków tymczasowych – PAP). To powinno być normalne, że każdy kraj członkowski wdraża orzeczenia TSUE – stwierdził, nie rezygnując z upokorzenia naszego kraju.

Zapytany o ocenę Polski w sprawie art. 7, Timmermans nie pozostawił wątpliwości, że akcja “grillowania Polski” będzie nadal trwała. Zdaniem holenderskiego urzędnika Komisji Europejskiej jest jeszcze “wiele kwestii”, które wymagają rozwiązania.

REKLAMA/Advertisement

– Jak wiadomo, jest wiele kwestii w ramach art. 7, które muszą być rozwiązane. Żadna z tych spraw nie została dotąd rozwiązana – dodał.

za: wPolityce.pl