REKLAMA

REKLAMA

Na Podkarpaciu powstanie za 30 mln złotych park rozrywki poświęcony postaciom Kajka i Kokosza

881

Od 1989 r. w Plailly pod Paryżem działa Park Asterix (Parc Astérix) poświęcony postaciom z komiksów o Asteriksie i Obeliksie. Podobny komiks dotyczy też dawnych dziejów Polski. Rysownik Janusz Christa już w 1972 r. stworzył pierwszą częśc przygód Kajka i Kokosza – dwóch słowiańskich wojów, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą: żona Mirmiła, Lubawa, mały smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój Łamignat oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma.

Fundacja Kreska im. Janusza Christy poinformowała dzisiaj, że podpisała umowę wstępną z inwestorem i w bieszczadzkich: “Stężnicy koło Baligrodu na około 500 h oraz w Rajskiem na powierzchni 2 h ma szanse zostać wybudowany kompleks obejmujący m.in. Warownie Zbójcerzy wraz z Krainą Omsów i Borostworów oraz parkiem zwierząt i Grodem Mirmiła”.

– Już od ponad 2 lat prowadziliśmy rozmowy z Inwestorami, odwiedziliśmy z zarządem Fundacji miejsce, w którym w Bieszczadach miałyby powstać główne atrakcje przeniesione z komiksów Kajko i Kokosz – powiedziała prezes Fundacji Paulina Christa, wnuczka autora komiksów. – Klimat miejsca jest niesamowity, a wizja i projekty przedstawione na spotkaniach przekonały nas do podpisana umowy licencyjnej.

– Poza grodami stylizowanymi na wzór komiksów Janusza Christy, inwestycja będzie obejmowała również wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które sprawią, że „Kraina Kajka i Kokosza” stanie się niezwykłym i wyjątkowym parkiem rozrywki dla dzieci oraz dorosłych – dodał Piotr Grabowski z konsorcjum inwestorów.

REKLAMA

Jak czytamy na stronie fundacji, “planowana jest arena do animacji, gdzie będzie można wejść w interakcję z postaciami z ekranu przy użyciu technologii Virtual Puppet” a “po zmroku odbywać się będą projekcje postaci z komiksów „Kajko i Kokosz” na ścianach budynku (mapping), a urządzenie LDS do wyświetlania obrazów w powietrzu z wykorzystaniem ekranów mgłowych umożliwi odwiedzającym ‘wejście’ w obraz’.

Koszt inwestycji to 30 mln złotych. Inwestorzy dają z tego 30 % a reszta pochodzic będzie z funduszy UE.

za: fundacjakreska.pl

Powstanie rysunkowy serial na podstawie komiksów o wojach Kajku i Kokoszu

REKLAMA