REKLAMA

REKLAMA

Podkarpacie: Dwaj Afgańczycy zatrzymani przez Straż Graniczną. Ukrywali się w transporcie soi …

370

Straż Graniczna zatrzymała dwóch młodych imigrantów z Afganistanu, którzy w transporcie soi z Serbii próbowali przedostać się do Europy. Sąd zdecydował, że wylądowali w ośrodku dla cudzoziemców w Białymstoku. O pasażerach na gapę policjantów ze Strzyżowa (podkarpackie) zawiadomił serbski kierowca ciężarówki.

– W trakcie postoju na parkingu w Wyżnem mężczyzna usłyszał dochodzące ze stojącej obok naczepy niepokojące dźwięki. Na miejsce skierowano patrol. Po otwarciu zabezpieczonej naczepy stwierdzono, że w środku było dwóch mężczyzn. Leżeli na paletach z opakowaniami soi, tuż pod dachem naczepy – powiedziała nadkom. Marta Tabasz-Rygiel; rzecznik KWP w Rzeszowie.

Na miejsce została wezwana Straż Graniczna i pogranicznicy ustalili, że nielegalni imigranci mają 18 i 19 lat i pochodzą z Afganistanu.

– Imigranci przyznali, że kilkudniową podróż rozpoczęli w Serbii. Następnie trasa wiodła przez Węgry, Słowację do Polski. Przez ponad trzy dni nie opuszczali naczepy. Na podróż zabrali po dwie czekolady. Byli wyziębieni i głodni. Zostali przebadani przez lekarza, który nie stwierdził uszczerbku na zdrowiu – informuje rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

REKLAMA

Dodała ona, że chcieli oni trafić do dowolnego kraju w Europie i tam się osiedlić. Z kolei organizatorzy tego przerzutu zarobili na tym fakcie 3 tysiące euro. Młodzi Afgańczycy otrzymali zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy – przyznali się do tego i dobrowolnie poddali karze. Sąd Rejonowy w Rzeszowie umieścił ich na trzy miesiące w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku.

Jest to już drugi w tym roku przypadek przekroczenia w ukryciu tzw. wewnętrznej granicy UE. Straż Graniczna na Podkarpaciu we współpracy z innymi służbami ujawniła w zeszłym roku siedem podobnych przypadków.

za: tvp.info

REKLAMA