Po raz pierwszy w historii sędzia przerwał mecz francuskiej ligi za “homofobiczne” piosenki na trybunach

AS Nancy – klub Ligue 2, która jest drugą w hierarchii po Ligue 1 klasą rozgrywek piłkarskich we Francji – może spotkać się z karami dyscyplinarnymi nałożonymi przez zarządzającą Ligue de Football Professionnel po tym, jak w piątek sędzia Medi Mokhtari na krótko przerwał grę w 27 minucie na Stade Nancy Marcel Picot. To pierwszy taki przypadek w historii francuskiego futobolu.

Podczas meczu przeciwko Le Mans kibice z Nancy mieli wznosić “homofobiczne” okrzyki i śpiewać takież piosenki. Ponieważ nie przejęli się wezwaniami arbitra, fracze podeszli do fanów, aby poprosić ich o powstrzyanie się. Ostatecznie kibice ulegli i po niemal dwóch minutach mecz wznowiono.

– Dla takich piosenek nie ma miejsca na stadionie piłkarskim – powiedział prezes Nancy Jean-Michel Roussier po meczu.

REKLAMA/Advertisement

Działania Mokhtari’ego pochwaliła minister sportu Roxana Maracineanu.

– Składam gratulacje sędziemu Mehdi Mokhtari i delegatowi LFP Alainowi Alain Marseille, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność i postanowili przerwać mecz piłki nożnej między Nancy i Le Mans z powodu homofobicznych obelg – napisała na Twitterze. – To pierwszy i ostatni raz, mam nadzieję.

REKLAMA/Advertisement

Wtóruje jej Marlene Schiappa, minister ds. równości płci

– Gratulacje dla sędziego Mehdi Mokhtari’emu za odważne przerwanie meczu z powodu homofobicznych piosenek śpiewanych na meczu Nancy-Le Mans. Piłka nożna jest ekscytującym sportem. Musi pozostać dostępna dla wszystkich – oświadczyła.
Komisja dyscyplinarna LFP zbada sprawę w środę.

– Delegaci i sędziowie stosują zasady dyscyplinarne wobec dyskryminacji – orzekła LFP. – W kwietniu LFP rozpoczęło globalną akcję przeciwko homofobii na stadionach.