REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Płońsk (mazowieckie): Obchody rocznicy urodzin Dawida Ben Guriona – pierwszego premiera Izraela [WIDEO]

769

To już drugi Marsz Żywych, który przeszedł ulicami Płońska (mazowieckie), gdzie 132 lata (16 października 1886 r.) temu urodził się i dorastał ojciec-założyciel państwa żydowskiego oraz pierwszy premier Izraela – Dawid Grün, znany jako Dawid Ben Gurion.

– Razem czcimy historię i to, co się zdarzyło, ofiary holocaustu, ale razem też chcemy patrzeć w przyszłość, budować dobre relacje w przyszłości, opierając je na historii, na prawdzie historycznej szukamy takich rozwiązań. Miasto Płońsk ma również partnera, którym jest Ramat Negev, czyli miejsce urodzenia Dawida Ben Guriona i miejsce pochówku, gdzie znajduje się jego grób w Sede Boker, współpracują ze sobą. W tym roku minęła 20. rocznica tej współpracy. Myślę, że to jest ważny wkład w dobry rozwój stosunków polsko-izraelskich – powiedział na wczorajszych obchodach burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, cytowany przez TVP Info.

Ben Gurion był działaczem i liderem ruchu syjonistycznego, jednym z głównych założycieli państwa żydowskiego oraz pierwszy premier Izraela. 14 maja 1948 r. przewodniczył w uroczystości proklamacji niepodległości Izraela, składając jako pierwszy podpis pod Deklaracją Niepodległości Izraela. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej zjednoczył różne żydowskie ugrupowania paramilitarne, tworząc Siły Obronne Izraela. Był nazywany „twórcą Izraela” i „ojcem narodu”. Uczestniczył w budowaniu instytucji państwowych, przewodniczył w kierowaniu licznych projektów na rzecz rozwoju kraju. Stał na czele rządu tymczasowego (1948–1949) oraz pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego, siódmego, ósmego, dziewiątego i dziesiątego rządu Izraela – w latach 1948–1954 oraz od 1955 do 1963 roku, kiedy to ustąpił z urzędu.

Dziennik Narodowy poleca