PiS wygrywa z PO; spory spadek Wiosny. Najnowszy sondaż korzystny dla rządzących.

– Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w marcu ze zdecydowaną przewagą wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – czytamy na portalu DoRzeczy.pl. Z najnowszego sondażu wykonanego przez Estymator właśnie dla tego medium wynika, że partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 42,6 proc. poparcia i tym samym mogłaby rządzić samodzielnie kolejną kadencję.

W porównaniu do poprzedniego badania PiS zyskał 1,5 pkt. procentowego. Druga, Platforma Obywatelska osiąga wynik rzędu 26, 7 proc. i jest to o 0,5 pkt. proc. lepszy rezultat niż przed miesiącem. Trzecie miejsce zajęła Wiosna Roberta Biedronia z 6,4 proc. poparciem, ale to ugrupowanie notuje spory – 2,8 pkt. procentowego spadek w porównaniu z poprzednim badaniem.

REKLAMA/Advertisement

Niewiele mniej – 6,3 proc. notuje Kukiz’15 (-1,3 pkt. proc.), a PSL balansuje na granicy progu wyborczego z 5,3 proc. poparciem, także nieznacznie tracąc w stosunku do ubiegłego miesiąca. Progu wyborczego nie przekroczyłoby SLD – 4,8 proc., Nowoczesna – 2,1 proc., Korwin – 1,7 proc. Razem – 1,3 proc., Ruch Narodowy – 1,3 proc. Taki wynik pozwoliłby PiS-owi na samodzielne rządy z 252 mandatami poselskimi. Podział miejsc w Sejmie w przypadku kolejnych ugrupowań wygląda następująco:

PO –154
Wiosna – 19
Kukiz’15 – 18
PSL –16
Inni – 1

REKLAMA/Advertisement

Sondaż Estymator dla DoRzeczy.pl

Warto dodać, że sondaż uwzględniał wyniki dla poszczególnych, pojedynczych partii. Obecnie Koalicję Europejską tworzą: PO, SLD, PSL i Nowoczesna, a w skład Konfederacji wchodzi Ruch Narodowy, KORWIN, a także tak znane nazwiska jak Grzegorz Braun czy Piotr Liroy Marzec. Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 marca na liczącej 1005 osób reprezentatywnej próbie dorosłych osób metodą CATI – wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych.

za: DoRzeczy.pl