REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

PiS jak Platforma. Szykuje się kolejny skok na Lasy Państwowe …

1015

Jak informuje “Gazeta Polska Codziennie” (a więc ewidentnie medium popierające PiS), Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar sięgnąć po środki Lasów Państwowych i z konta leśników zabrać 800 milionów złotych. Zdaniem dziennika, decyzja ta wywołuje oburzenie gospodarzy lasów, którzy piszą, że takie działania “grożą LP zapaścią finansową oraz nierealizowaniem nałożonych na nie zadań”.

GPC pisze, że jeszcze we wrześniu ma zostać powołany Fundusz Dróg Samorządowych, z którego finansowany ma być program dróg lokalnych. Jest to jedna z obietnic z tzw. piątki Morawieckiego. Do Funduszu oprócz Lasów dołożyć ma się także MON:

– W ubiegłym tygodniu został przygotowany projekt ustawy powołujący fundusz, a także wskazujący źródła jego finansowania. I tak gros środków, czyli 1,4 mld zł rocznie, będzie pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 500 mln zł ma przekazywać Ministerstwo Obrony Narodowej, ponadto spółki wpłacą 7,5 proc. od zysku (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), a Lasy Państwowe dokonają wpłat po 400 mln zł w latach 2019-2020 – czytamy.

Reklama / Advertisement

Gazeta przypomina, że Prawo i Sprawiedliwość wchodzi w buty Platformy Obywatelskiej i robi dokładnie to samo, co ekipa Donalda Tuska:

– I to właśnie ten ostatni punkt budzi wątpliwości, bo pomysł jest żywcem ściągnięty z… Platformy Obywatelskiej. Przypomnijmy, w styczniu 2014 r. Donald Tusk sięgnął do kasy leśników, by pobrać w sumie 1,6 mld zł w ciągu dwóch lat (podatek nadzwyczajny po 800 mln w 2014 i 2015 r.). Ponadto rząd PO-PSL nałożył 2-procentowy podatek obrotowy od sprzedaży drewna, który jest płacony od 2016 r – pisze GPC.

Dziennik podaje również bardzo krytyczne stanowisko Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej, który wnosi “zdecydowany protest” wobec projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych i obłożeniu Lasów Państwowych “kolejną daniną”. Zdaniem leśników, kwoty zakładane w projekcie, które miałyby wypłacać Lasy Państwowe są zbyt wysokie w sytuacji rosnących kosztów działalności i “grożą LP zapaścią finansową oraz nierealizowaniem nałożonych na nie zadań”.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

za: polsatnews.pl

Reklama / Advertisement