PiS cofnie się przed Brukselą i TSUE?! Czaputowicz mówi o konieczności nowelizacji ustawy o SN.

Wygląda na to, że będziemy mieli do czynienia z kolejnym ustępstwem rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec unijnych instytucji. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział w rozmowie z radiem RMF FM, że po decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE konieczna będzie nowelizacja ustawy o Sądzie najwyższym.

– To, co mogę powiedzieć ze wstępnej analizy, rzeczywiście będzie potrzebna ustawa, żeby wprowadzić w życie te postanowienia. Myślę, że jest to możliwe, bowiem stanowiska opróżnione przez sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku, nie są zajęte – stwierdził szef polskiej dyplomacji.

REKLAMA/Advertisement

Czaputowicz nie ukrywał, że w SN pozostanie Małgorzata Gersdorf jako jego prezes, a polskie władze powinny zabrać się za nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym:

Trzeba znaleźć takie rozwiązanie – mówiłem o tym wielokrotnie, to nie jest prosty proces – żeby wprowadzić w życie te postanowienia.  Myślę, że władze, zwłaszcza Sejm tutaj jest władny, będzie nad tym tematem pracował – jeżeli będzie potrzeba, będzie to też przedmiotem dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej – dodał.

REKLAMA/Advertisement

Minister przyznaje, że Polska będzie musiała się cofnąć pod wpływem zagranicznych instytucji, a także dodaje, że sędziowie przeniesieni w stan spoczynku wrócą do orzekania:

– Ja w każdym razie to interpretuję jako rozwiązanie, to orzeczenie, jako połowiczne, bo z jednej strony rzeczywiście nakazujące powrót, a z drugiej – przyznające Polsce rację, albo może przedstawiające taką interpretację prawa, że przejście w stan spoczynku jest skuteczne. (…)Musimy w związku z tym znaleźć rozwiązanie, mi się wydaje, odnośnie do poszczególnych też osób. Na pewno te miejsca są wolne, ci sędziowie mogliby wrócić, jest to możliwe – mówił.

REKLAMA/Advertisement

Co ciekawe, póki co posłowie Prawa i Sprawiedliwości utrzymywali, że nie będzie żadnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdanie ministra Jacka Czaputowicza wydaje się podzielać z kolei prezydent Andrzej Duda, a jego rzecznik Błażej Spychalski w piątek, tuż po informacjach o decyzji TSUE mówił o nowelizacji ustawy:

– Jeżeli potwierdzą się informacje dotyczące nałożonych przez unijny trybunał środków tymczasowych, to wydaje się, że konieczna będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym – powiedział w piątek Spychalski.

za: rmf24.pl