REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

“Piłka nożna bez piłki” to sposób na rozwiązanie kwestii traumy spowodowanej przegraniem meczu [WIDEO]

285

W Olympii, stoicy amerykańskiego stanu Waszyngton (nie mylić z identycznie nazywająca się stolicą federalną) istnieje specyficzna ligi piłki nożnej (w Ameryce nazywa się popularny w Europie sport “soccer”, podczas gdy “football” jest tu zarezerwowany dla dyscypliny znanej u nas jako futbol amerykański) dla młodzieży.

Aby poradzić sobie z negatywnymi skutkami konkurencji i współzawodnictwa, mecze piłki nożnej są rozgrywane … bez piłki. Nazywa się to “piłką bez piłki” (ball-less soccer).

– Tutaj, w Olimpii, przyglądaliśmy się jak konkurencja wpływa na młodzież i zwykle jest to coś negatywnego, zwłaszcza jeśli grasz w przegranym zespole – powiedziała w wywiadzie udzielonym kanadyjskiej telewizji CBC Helen Coyle, szefowa Olympia Youth Sports League. – Więc w zeszłym roku zlikwidowaliśmy pojęcie punktacji, co oznaczało że nie było zwycięzców i nie było przegranych. Ale pod wieloma względami uważaliśmy, że to nie wystarczy. Trzeba było jeszcze fizycznie zlikwidować piłkę.

Reklama / Advertisement

– Trenowanie piłki bez piłki jest trudne, ponieważ muszę mieć dużą wyobrazniee – przyznaje trener Keith Schultz. Jego podstawowym zadaniem jest śledzenie, gdzie znajduje się wyimaginowana piłka. Każdy trener może trenować dziecko w piłce nożnej i dobrze się bawić, ale prawdziwym wyzwaniem mojej pracy jako trenera w piłce bez piłki jest śledzenie, gdzie jest piłka i trenowanie dzieci, w jaki sposób można śledzić piłkę i gdzie jest ta piłka.

Jeśli ten program się powiedzie, Olympia rozważa usunięcie piłki z niektórych lig koszykówki.

za: cbc.ca

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement