REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Pierwszoligowy klub izraelski dodał do swojej nazwy nazwisko Trumpa

409

Beitar Jerusalem Football Club – jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Izraelu (6 tytułów mistrzowskich) zmienia nazwę i od tej pory będzie nazywać się Beitar Trump Jerusalem Football Club.

W opublikowanym dzisiaj oświadczeniu, ogłoszono że decyzja ta ma na celu wyrażenie wdzięczności prezydentowi USA za przeniesienie ambasady do Jerozolimy.

– Przez 70 lat Jerozolima czekała na międzynarodowe uznanie, aż prezydent Donald Trump w odważnym ruchu, uznał ją za wieczną stolicę Izraela. Prezydent Trump okazał odwagę i prawdziwą miłość fo obywateli Izraela i ich stolicy, a obecnie inne kraje idą jego tropem, aby dać Jerozolimie swoje poparcie – głosi uzasadnienie. – Prezes klubu, właściciel Eli Tabib i dyrektor wykonawczy Eli Ochana zdecydowali się dodać do nazwy klubu nazwisko amerykańskiego prezydenta, który stworzył historię, Od tej pory będzie się on nazywał Beitar Trump Jerozolima.

Reklama / Advertisement

Historia klubu siega 1936 r., kiedy dwóch mieszkańców Jerozolimy – Dawid Horn oraz Szemuel Kirschstein postanowiło założyć lokalną drużynę piłki nożnej. Horn był działaczem prawicowego, młodzieżowego ruchu syjonistycznego Bejtar – „młodzieżówki” Partii Rewizjonistów (liberalni nacjonaliści). Do dziś fani Beitaru sympatyzują z partiami prawej strony sceny politycznej m.in. ugrupowaniem Likud. Kadra Beitaru w początkowej fazie istnienia klubu składała się w całości z członków Bejtaru włączając w to Chaima Corfu (który w przyszłości został ministrem prawicowego rządu).

Bejtar współpracował w Polsce w latach 30-tych XX w. z organizacjami narodowo-radykalnymi, m.in. z RNR Falanga i rozbijał pochody socjalistycznego Bundu.

Reklama / Advertisement